Co wolno na zwolnieniu lekarskim?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 14:50
Czy podczas lekarskiego zwolnienia, tzw. L4, trzeba przebywać w domu, czy mozna wybrać sie na wczasy? ZUS zapowiada kontrole uczciwości zwolnień.
Audio
  • Wojciech Andrusiewicz z ZUS o zwolnieniach lekarskich (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: VGstockstudio/shutterstock.com

Okazuje się, że sprawa wcale nie jest taka oczywista. Czasem lekarz pisze, że dana osoba może chodzić, ale wcale nie oznacza to, że podczas zwolnienia może wybrać się tam, gdzie chce. Problemem może być nawet wyjście na zakupy.

- Wszystko zależy od tego, jakie to będą zakupy. Jeżeli wybierzemy się do sklepu meblowego lub galerii handlowej, no to jest to już średnie wytłumaczenie. To, że chory może chodzić, nie oznacza, że może intensywnie spędzać czas. Spacerowanie nie jest równe chodzeniu po galerii handlowej - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Z drugiej strony jeżeli sami mieszkamy, logicznym jest, że musimy wyjść do sklepu po chleb, masło, mleko. Ale nie można dziesięć razy tłumaczyć się w ten sposób. Granica jest tam, gdzie jest granica rozsądku - dodaje.

Podkreśla też, że pracownicy ZUS dobrze wiedzą, w jaki sposób wykorzystywane są zwolnienia: - Zaręczam, że jeśli ktoś racjonalnie korzysta ze zwolnienia, nie będzie miał odebranego zasiłku. 

W jaki sposób ZUS śledzi nieuczciwych pracowników? Jak w wykryciu nadużyć pomagają media społecznościowe? Ile kontroli rocznie przeprowadza Zakład? W jaki sposób tłumaczyła się pewna kobieta, która w trakcie tzw. L4 wyjechała na wczasy do ciepłych krajów? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Czterech pór roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Wojciech Andrusiewicz (rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych)

Data emisji: 2.10.2017

Godzina emisji: 9.22

mg/kh

Czytaj także

Dobroczynne właściwości polskich serów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 13:00
- Najzdrowszym wyborem są sery białe, twarogowe - zwłaszcza młode. Wybierać je należy najlepiej wiosną i z początkiem lata, w okresie rozkwitu ziół i bogatej w witaminy roślinności - radzi ekspert kulinarny Tomasz Jakubiak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Hryniewiecka-Firlej: większości Polaków wydaje się, że wiedzą, w jaki sposób się leczyć

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 08:00
- Mamy coraz więcej chorób cywilizacyjnych związanych z trybem życia, jaki prowadzimy. Na szczęście są też dobre przykłady - na początku mojej pracy choroba taka jak AIDS była wyrokiem, dziś już tak nie jest - opowiada Dorota Hryniewiecka Firlej, prezes zarządu Pfizer Polska.
rozwiń zwiń