Czy Kolumb wiedział, że odkryje nowy kontynent?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 14:50
12 października 1492 roku wyprawa dowodzona przez Krzysztofa Kolumba dotarła do wybrzeży Ameryki, choć celem podróży było odnalezienie drogi morskiej do Indii.
Audio
  • Jarosław Molenda o tajemnicach życiorysu Krzysztofa Kolumba (Cztery pory roku/Jedynka)
Pomnik Krzysztofa Kolumba w Genui, mieście będącym rzekomym miejscem urodzenia odkrywcy
Pomnik Krzysztofa Kolumba w Genui, mieście będącym rzekomym miejscem urodzenia odkrywcyFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Oficjalna wersja tej historii mówi, że Nowy Świat został odkryty zupełnie przypadkowo, bo ówcześni Europejczycy nie mieli pojęcia o istnieniu jakichkolwiek lądów pomiędzy zachodnią Europą a wschodnią Azją.

- Moim zdaniem Krzysztof Kolumb miał bardzo dobrą wiedzę na temat tego, co znajduje się w miejscu, gdzie leżą oba kontynenty amerykańskie. Wżenił się w znamienitą rodzinę portugalskich żeglarzy, którzy dysponowali świetnymi, skrzętnie ukrywanymi mapami. Jestem święcie przekonany, że miał świadomość, iż dopłynie do nowego kontynentu - zapewnia Jarosław Molenda, autor biografii pt. "Krzysztof Kolumb - odkrywca z wyspy Chios".

Skąd wzięło się przeświadczenie, jakoby odkrywca urodził się w Genui? Dlaczego lądy, do których dopłynął, nazywają się Ameryką, a nie Kolumbią? Jaka tajemnica wiąże się z grobem Kolumba? O tym w nagraniu.

Podczas audycji połączyliśmy się też telefonicznie z Andrzejem Dudą, burmistrzem Kolna, który twierdzi, że to Jan z Kolna odkrył Amerykę przed Kolumbem! 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Jarosław Molenda (autor biografii pt. "Krzysztof Kolumb - odkrywca z wyspy Chios"), Andrzej Duda (burmistrz Kolna)

Data emisji: 12.10.2017

Godzina emisji: 9.37

mg/kk

Czytaj także

Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:42
Przyszłością dla archeologii są badania nieinwazyjne, wizualizacje i wirtualne mapy stanowisk. O wyzwaniach, przed jakimi stoi świat nauki rozmawiamy z doświadczonymi ekspertami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniani polscy twórcy znanych na świecie wynalazków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 15:46
Najbardziej znanym przykładem zapomnianego na świecie wkładu Polaków w rozwój światowej techniki było złamanie kodu Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej, używanej podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń