X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Kolumb wiedział, że odkryje nowy kontynent?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 14:50
12 października 1492 roku wyprawa dowodzona przez Krzysztofa Kolumba dotarła do wybrzeży Ameryki, choć celem podróży było odnalezienie drogi morskiej do Indii.
Audio
  • Jarosław Molenda o tajemnicach życiorysu Krzysztofa Kolumba (Cztery pory roku/Jedynka)
Pomnik Krzysztofa Kolumba w Genui, mieście będącym rzekomym miejscem urodzenia odkrywcy
Pomnik Krzysztofa Kolumba w Genui, mieście będącym rzekomym miejscem urodzenia odkrywcyFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Oficjalna wersja tej historii mówi, że Nowy Świat został odkryty zupełnie przypadkowo, bo ówcześni Europejczycy nie mieli pojęcia o istnieniu jakichkolwiek lądów pomiędzy zachodnią Europą a wschodnią Azją.

- Moim zdaniem Krzysztof Kolumb miał bardzo dobrą wiedzę na temat tego, co znajduje się w miejscu, gdzie leżą oba kontynenty amerykańskie. Wżenił się w znamienitą rodzinę portugalskich żeglarzy, którzy dysponowali świetnymi, skrzętnie ukrywanymi mapami. Jestem święcie przekonany, że miał świadomość, iż dopłynie do nowego kontynentu - zapewnia Jarosław Molenda, autor biografii pt. "Krzysztof Kolumb - odkrywca z wyspy Chios".

Skąd wzięło się przeświadczenie, jakoby odkrywca urodził się w Genui? Dlaczego lądy, do których dopłynął, nazywają się Ameryką, a nie Kolumbią? Jaka tajemnica wiąże się z grobem Kolumba? O tym w nagraniu.

Podczas audycji połączyliśmy się też telefonicznie z Andrzejem Dudą, burmistrzem Kolna, który twierdzi, że to Jan z Kolna odkrył Amerykę przed Kolumbem! 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Jarosław Molenda (autor biografii pt. "Krzysztof Kolumb - odkrywca z wyspy Chios"), Andrzej Duda (burmistrz Kolna)

Data emisji: 12.10.2017

Godzina emisji: 9.37

mg/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:42
Przyszłością dla archeologii są badania nieinwazyjne, wizualizacje i wirtualne mapy stanowisk. O wyzwaniach, przed jakimi stoi świat nauki rozmawiamy z doświadczonymi ekspertami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniani polscy twórcy znanych na świecie wynalazków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 15:46
Najbardziej znanym przykładem zapomnianego na świecie wkładu Polaków w rozwój światowej techniki było złamanie kodu Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej, używanej podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń