Trądzik. Zmora nastolatków, która dotyka też dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 15:00
Ta choroba dotyczy prawie wszystkich chłopców i ok. 90 proc. dziewczynek. W większości przypadków przebiega łagodnie, ale niektórym osobom poważnie komplikuje życie. Mowa o trądziku.
Audio
  • Dr Ewa Chlebus o tym, jak leczyć trądzik (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ ZephyrMedia

Choroba ta dotyczy głównie nastolatków i zaczyna się w 12-13 roku życia. - To, co w ostatnich latach nas zaskoczyło, to fakt, że trądzik często nie kończy się wtedy, kiedy powinien, czyli w wieku 21-23 lat - mówi dr Ewa Chlebus, dermatolog, gość "Czterech pór roku". - Od 2012 roku eksperci europejscy i amerykańscy próbują scharakteryzować trądzik ludzi dorosłych - dodaje.

Jak podkreśla, przyczyną trądziku jest nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych. - Jest to choroba hormonów- mówi specjalistka.

Dlaczego nie powinno się ręcznie usuwać zmian skórnych? Czy trądzik może spowodować depresję? Jak skutecznie go leczyć? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Ewa Chlebus (dermatolog)

Data emisji: 18.10.2017

Godzina emisji: 10.21

mg/ac

Czytaj także

Śmiech to zdrowie. Dlaczego dorośli się nie śmieją?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 16:00
Dorośli muszą mieć powód, żeby się śmiać, dzieciom wystarczy nawet najbardziej błahy powód, żeby wybuchnąć śmiechem. - Statystycznie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym śmieją się około 400 razy dziennie, dorośli zaś w tym samym czasie śmieją się od kilku do kilkunastu razy - mówi Barbara Popławska, a jak przypomina śmiech przydaje się w pracy, bo wspiera myślenie kreatywne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Suplement nie leczy ani nie zapobiega chorobom"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 13:40
- Suplement to dodatek do diety, coś co ma uzupełniać niedobory witamin i minerałów. Suplement nie leczy ani nie zapobiega chorobom. A konia z rzędem temu, kto bez badań będzie miał pewność, że jakiegoś minerału mu brakuje - mówi Jan Bondar z Sanepidu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dermatolog: najlepiej w ogóle się nie opalać

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 12:00
Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego prof. Lidia Rudnicka nie pozostawia złudzeń - opalanie się jest bardzo niebezpieczne. - Wieloletnia ekspozycja na słońce po kilku-kilkunastu latach powoduje rozwój nowotworów skóry - przekonuje.
rozwiń zwiń