Przemysław Gintrowski - człowiek niszowy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 15:54
Z wykształcenia był inżynierem, ale jego życie wypełniły muzyka i poezja. Wielką popularność przyniosły mu występy w trio, które stworzył wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim. 20 października 2012 roku, w wieku 61 lat, zmarł w wyniku choroby nowotworowej.
Audio
  • Przemysław Gintrowski we wspomnieniach (Cztery pory roku/Jedynka)
Przemysław Gintrowski
Przemysław GintrowskiFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W przededniu rocznicy śmierci wspominamy barda Solidarności Przemysława Gintrowskiego. Ci, którzy go znali, podkreślają, że zawsze był wierny sobie.


Czytaj więcej:
gintrowski663.jpg
Pieśni Niepokornych - Przemysław Gintrowski

- Nigdy nie wybierał wierszy łatwych, zawsze te głębsze. Świadczy o tym jego miłość do Zbigniewa Herberta - mówi o nim dziennikarka muzyczna Jedynki Maria Szabłowska.

A sam Przemysław Gintrowski w archiwalnych nagraniach przyznawał, że jest "człowiekiem niszowym". - Jaką część naszego konsumpcyjnego społeczeństwa interesuje Herbert i jego twórczość? - pytał. - Ale i tak wypada się cieszyć, że są ludzie, dla których te wiersze są jakąś wartością.

W nagraniu także wspomnienia Gintrowskiego z wizyt u Herberta, któremu w czasach PRL-u zdawał relacje z protestów ulicznych i zamieszek. Mówimy również o tragicznym rozdzieleniu i ponownym spotkaniu słynnej trójki Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński.

***

Prowadzi:  Małgorzata Raducha

Data emisji: 19.10.2017

Godzina emisji: 10.21

Materiał wyemitowano w audycji "Cztery pory roku".

mg/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak