Opłaty za groby. Nie taki wieczny odpoczynek

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 15:15
Żegnając kogoś bliskiego zwykle mówimy, że odprowadzamy go na miejsce wiecznego spoczynku. Jednak - jak się okazuje - prawo do miejsca na cmentarzu wcale nie jest wieczne!
Audio
  • Mec. Eliza Kuna o opłatach za groby (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tomasz Guzowski

Jak podkreśla mecenas Eliza Kuna, mamy tu do czynienia z bardzo skomplikowanymi regulacjami, które niejednego prawnika przyprawiają o zawrót głowy. - Pierwsza kwestia dotyczy opłaty za korzystanie z miejsca grzebalnego. Generalna zasada jest taka, że za możliwość pochówku się płaci. Taka opłata wnoszona jest raz na 20 lat od momentu wykupienia miejsca - mówi mec. Kuna.

Podkreśla też, że mimo wniesienia opłaty nie jesteśmy ani właścicielami grobu, ani jego wyłącznymi dysponentami. - Osoba, która zapłaciła za rezerwację kwatery, nie ma wyłącznego prawa do decydowania o tym, kto będzie tam pochowany. To prawo mają wszyscy bliscy zmarłego. Obecnie jestem w trakcie sporu sądowego, w którym miejsce pochówku opłaciła żona zmarłego, co ciekawe, będąc z nim w trakcie rozwodu z orzekaniem o winie. Jednak o pochówku chcą decydować brat i matka zmarłego - mówi ekspertka.

Czy zarezerwowane miejsce można odsprzedać? Co stanie się z grobem naszych bliskich, jeśli po 20 latach nie wniesiemy kolejnej opłaty? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: mecenas Eliza Kuna

Data emisji: 31.10.2017

Godzina emisji: 11.22

mg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Renta rodzinna - zasady przyznawania

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 19:00
Takie świadczenia przysługują członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci była uprawniona do emerytury czy renty z tytułu niezdolności do pracy lub pobierała zasiłek przedemerytalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Intercyza - nie tylko rozdzielność majątkowa

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 16:30
Umowa majątkowa małżeńska, czyli intercyza, jest coraz bardziej popularna. Wprowadza ona odmienne niż ustawowe stosunki majątkowe między małżonkami i może np. pomóc uniknąć utraty całego mienia, gdy jedno z nich popadnie w kłopoty finansowe.
rozwiń zwiń