X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Profilaktyka raka płuc. Przede wszystkim nie palić

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 12:00
- 90 proc. chorych na raka płuc to osoby, które paliły lub palą papierosy. To bardzo mocny czynnik ryzyka, ale pozostaje wąska grupa pacjentów, głównie młodych, którzy nigdy nie palili i nie byli narażeni na bierny nikotynizm - mówi dr Magdalena Knetki-Wróblewska.
Audio
  • Dr Magdalena Knetki-Wróblewska o profilaktyce raka płuc (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Krunja

Ekspertka podkreśla, że aby zminimalizować ryzyko zachorowania na ten nowotwór, należy unikać palenia papierosów i przebywania w towarzystwie osób palących.

Skąd jednak bierze się ta choroba u nikotynowych abstynentów? - No cóż, odpowiedź brzmi: do końca nie wiadomo. U tych osób nowotwór jest nieco inaczej zbudowany, jego konstrukcja genetyczna jest nieco inna. Rak płuca nie jest nowotworem o rodzinnym występowaniu - mówi dr Magdalena Knetki-Wróblewska.

Jakie objawy mogą wskazywać na raka płuc? Dlaczego ten nowotwór zwykle wykrywany jest późno? Czy to prawda, że w Polsce więcej kobiet umiera na raka płuc niż raka piersi? Czy papierosy elektroniczne są zdrowszą opcją? Jak działają nowoczesne leki ukierunkowane molekularnie oraz immunoterapia? O tym w audycji.

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: dr Magdalena Knetki-Wróblewska (onkolog, Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 7.11.2017

Godzina emisji: 10.17

mg/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukierunkowane molekularnie terapie w leczeniu nowotworów

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 10:08
- Dane dotyczące genetyki nowotworów złośliwych są coraz bardziej istotne z punktu widzenia zarówno wiedzy dotyczącej biologii choroby, jej naturalnego przebiegu, jak i ich wykorzystywania do prób terapeutycznych - mówi prof. Rafał Dziadziuszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To dzięki nim można skuteczniej leczyć raka!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 16:30
- Terapie ukierunkowane molekularnie to jest metoda leczenia systemowego, dzięki któremu niszczy się wszystkie komórki nowotworu znajdujące się w organizmie - mówi prof. Rafał Dziadziuszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowotwory głowy i szyi są nowotworami stylu życia"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 13:20
- To nie jest zbyt zdrowy styl życia. Używki, papierosy - one powodują nowotwory głowy i szyi - wyjaśnił w radiowej Jedynce prof. Romuald Krajewski z Centrum Onkologii w Warszawie.
rozwiń zwiń