Profilaktyka raka płuc. Przede wszystkim nie palić

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 12:00
- 90 proc. chorych na raka płuc to osoby, które paliły lub palą papierosy. To bardzo mocny czynnik ryzyka, ale pozostaje wąska grupa pacjentów, głównie młodych, którzy nigdy nie palili i nie byli narażeni na bierny nikotynizm - mówi dr Magdalena Knetki-Wróblewska.
Audio
  • Dr Magdalena Knetki-Wróblewska o profilaktyce raka płuc (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Krunja

Ekspertka podkreśla, że aby zminimalizować ryzyko zachorowania na ten nowotwór, należy unikać palenia papierosów i przebywania w towarzystwie osób palących.

Skąd jednak bierze się ta choroba u nikotynowych abstynentów? - No cóż, odpowiedź brzmi: do końca nie wiadomo. U tych osób nowotwór jest nieco inaczej zbudowany, jego konstrukcja genetyczna jest nieco inna. Rak płuca nie jest nowotworem o rodzinnym występowaniu - mówi dr Magdalena Knetki-Wróblewska.

Jakie objawy mogą wskazywać na raka płuc? Dlaczego ten nowotwór zwykle wykrywany jest późno? Czy to prawda, że w Polsce więcej kobiet umiera na raka płuc niż raka piersi? Czy papierosy elektroniczne są zdrowszą opcją? Jak działają nowoczesne leki ukierunkowane molekularnie oraz immunoterapia? O tym w audycji.

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: dr Magdalena Knetki-Wróblewska (onkolog, Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 7.11.2017

Godzina emisji: 10.17

mg/kk

Czytaj także

Ukierunkowane molekularnie terapie w leczeniu nowotworów

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 10:08
- Dane dotyczące genetyki nowotworów złośliwych są coraz bardziej istotne z punktu widzenia zarówno wiedzy dotyczącej biologii choroby, jej naturalnego przebiegu, jak i ich wykorzystywania do prób terapeutycznych - mówi prof. Rafał Dziadziuszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To dzięki nim można skuteczniej leczyć raka!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 16:30
- Terapie ukierunkowane molekularnie to jest metoda leczenia systemowego, dzięki któremu niszczy się wszystkie komórki nowotworu znajdujące się w organizmie - mówi prof. Rafał Dziadziuszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowotwory głowy i szyi są nowotworami stylu życia"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 13:20
- To nie jest zbyt zdrowy styl życia. Używki, papierosy - one powodują nowotwory głowy i szyi - wyjaśnił w radiowej Jedynce prof. Romuald Krajewski z Centrum Onkologii w Warszawie.
rozwiń zwiń