Czy można wydziedziczyć niewdzięcznego członka rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 11:57
W powszechnym przekonaniu określenie "wydziedziczyć kogoś" oznacza pominięcie tej osoby w testamencie. W rzeczywistości, fakt, że kogoś nie ma w testamencie, nie oznacza, że nie będzie brał udziału w podziale majątku. Pozbawienie prawa do dziedziczenia wcale nie jest takie łatwe.
Audio
  • Czy można wydziedziczyć niewdzięcznego członka rodziny? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com

Wydziedziczenie, czyli pozbawienie zachowku to, obok niegodności dziedziczenia, instytucja prawa spadkowego, która ma na celu pozbawienie konkretnych osób korzyści wynikających z dziedziczenia.

- Istnieje możliwość wydziedziczenia, niemniej musi to mieć formę aktu notarialnego - podkreśla w "Czterech porach roku" mec. Marek Stachowski.

Gość Jedynki mówi, że istnieje jeszcze coś takiego, jak niegodność dziedziczenia polegająca na tym, że niektóre osoby z racji swojego stosunku lub zachowania wobec spadkodawcy mogą zostać wykluczone z dziedziczenia. Jakie są skutki uznania za niegodnego?

Jakie dokładnie kroki należy podjąć, aby kogoś wydziedziczyć? Czym się różni dziedziczenie ustawowe od testamentowego? Czy testament można podważyć? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: mec. Marek Stachowski (radca prawny)

Data emisji: 14.11.2017

Godzina emisji: 11.21

kh/kk

Czytaj także

Na jakiej podstawie działa komornik sądowy? Co może zająć?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 14:53
- To nie jest widzimisię komornika, że przychodzi do nas do domu i zajmuje jakieś przedmioty - wskazała w radiowej Jedynce adwokat Joanna Korzeniewska.
rozwiń zwiń