X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy można wydziedziczyć niewdzięcznego członka rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 11:57
W powszechnym przekonaniu określenie "wydziedziczyć kogoś" oznacza pominięcie tej osoby w testamencie. W rzeczywistości, fakt, że kogoś nie ma w testamencie, nie oznacza, że nie będzie brał udziału w podziale majątku. Pozbawienie prawa do dziedziczenia wcale nie jest takie łatwe.
Audio
  • Czy można wydziedziczyć niewdzięcznego członka rodziny? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Wydziedziczenie, czyli pozbawienie zachowku to, obok niegodności dziedziczenia, instytucja prawa spadkowego, która ma na celu pozbawienie konkretnych osób korzyści wynikających z dziedziczenia.

- Istnieje możliwość wydziedziczenia, niemniej musi to mieć formę aktu notarialnego - podkreśla w "Czterech porach roku" mec. Marek Stachowski.

Gość Jedynki mówi, że istnieje jeszcze coś takiego, jak niegodność dziedziczenia polegająca na tym, że niektóre osoby z racji swojego stosunku lub zachowania wobec spadkodawcy mogą zostać wykluczone z dziedziczenia. Jakie są skutki uznania za niegodnego?

Jakie dokładnie kroki należy podjąć, aby kogoś wydziedziczyć? Czym się różni dziedziczenie ustawowe od testamentowego? Czy testament można podważyć? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: mec. Marek Stachowski (radca prawny)

Data emisji: 14.11.2017

Godzina emisji: 11.21

kh/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na jakiej podstawie działa komornik sądowy? Co może zająć?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 14:53
- To nie jest widzimisię komornika, że przychodzi do nas do domu i zajmuje jakieś przedmioty - wskazała w radiowej Jedynce adwokat Joanna Korzeniewska.
rozwiń zwiń