X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zbrodnia, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 10:52
- Sprawę Grzegorza Przemyka można było odtworzyć, ponieważ zachowały się dokumenty - mówi w "Czterech porach roku" Cezary Łazarewicz, autor książki "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka", za którą otrzymał Nagrodę Literacką Nike 2017.
Audio
  • Zbrodnia, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku (Cztery pory roku/Jedynka)
Uroczystości pogrzebowe Grzegorza Przemyka
Uroczystości pogrzebowe Grzegorza Przemyka Foto: PAP/Maciej Billewicz

To jedna z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL. Grzegorz Przemyk, świeżo upieczony maturzysta, został w maju 1983 roku śmiertelnie pobity przez milicję. W czasie śledztwa i rozprawy władze PRL za wszelką ceną starały się odwrócić uwagę od milicjantów, próbując przerzucić odpowiedzialność na sanitariuszy i lekarzy.

- Fascynujące w tej opowieści jest to, że jest to opowieść o kłamstwie. Kiedy mówimy o ofiarach, to jesteśmy w stanie się wczuć, ale odtworzyć proces funkcjonowania kłamstwa jest o wiele trudniej. Tym bardziej, że po drugiej stronie nie ma nikogo, kto uderzy się w pierś i powie: "tak, my to zrobiliśmy" - mówi gość Jedynki.


Grzegorz Przemyk Grzegorz Przemyk

Cezary Łazarewicz w swojej książce odkrywa kulisy działań władz i wpływ, jaki na tuszowanie sprawy wywarli między innymi Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak czy Jerzy Urban. - Myślałem, że Kiszczak się przełamie, przed śmiercią uderzy się w pierś, wzniesie się ponad te łgarstwa i ujawni kulisy tego, co się wydarzyło - zaznacza.

***

W sobotę 18 listopada tuż po godz. 21.00 radiowa Jedynka zaprezentuje zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia słuchowisko, którego bohaterem jest Grzegorz Przemyk. Autorem i reżyserem słuchowiska "Idę tylko zimno mi w stopy" jest Tomasz Man.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Cezary Łazarewicz (dziennikarz i publicysta)

Data emisji: 15.11.2017

Godzina emisji: 9.23

kh/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyrok w sprawie Grzegorza Przemyka - śmiertelnie pobity maturzysta

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 07:00
Po wyreżyserowanym przez władze komunistyczne procesie, 16 lipca 1984 roku ogłoszono wyrok w sprawie zabójstwa 19-letniego maturzysty Grzegorza Przemyka.
rozwiń zwiń