Biblia podróżnika, czyli co musisz wiedzieć, jadąc za granicę

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 15:44
Zwykły lek przeciwbólowy może być przyczyną poważnych problemów, jeśli znajdą go w twoim bagażu służby graniczne kraju, gdzie jest on zakazany. Co zrobić, jakich zasad się trzymać, by uniknąć podobnych kłopotów? Rad udzielał gość jedynki, podróżnik Jacek Pałkiewicz.
Audio
  • Co musisz wiedzieć jadąc za granicę (Cztery pory roku/Jedynka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/Creative Commons/PublicCo

Zasada pierwsza: urzędnik ma zawsze rację i nie warto mu udowadniać, że jest inaczej. To on ma władzę, a wystarczy, że w rękach trzyma twój paszport. Zasada druga: jeśli urzędnik nie ma racji, obowiązuje zasada pierwsza. Zasada trzecia: poznaj obyczaje i podstawowe prawa obowiązujące w kraju, do którego jedziesz. W przeciwnym razie możesz zostać posądzony o złą wolę, obrażanie gospodarzy lub łamanie prawa i nawet trafić do aresztu.

- Kiedy ktoś pyta mnie o rady odpowiadam: szanuj odrębność kulturową i religijną ludzi, których jesteś gościem. Nie pij na przykład piwa w kraju, gdzie akurat trwa Ramadan; nie wchodź w krótkich spodenkach do świątyni; nie śmieć na ulicy itd. A jeśli już podpadniesz, bądź zawsze grzeczny - mówił w audycji Jacek Pałkiewicz.

Co nas może zaskoczyć za granicą? Co trzeba wiedzieć o odmiennych zwyczajach na ulicach i w hotelach? Jakie leki można wwozić, jak robić zdjęcia? Co jeszcze zaskakującego może nas spotkać podczas podróży do krajów islamskich, afrykańskich czy jakichkolwiek innych o odmiennej kulturze czy religii? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Jacek Pałkiewicz (podróżnik i pisarz)

Data emisji: 16.11.2017

Godzina emisji: 11.00

mko/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Pałkiewicz wyrusza na wyprawę życia

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 12:55
Z kulturalno–podróżniczą misją Jacek Pałkiewicz odwiedzi Chiny, Kirgistan, Uzbekistan, Kazachstan i Rosję, a podczas wyprawy będzie promował Polskę. - To największe przedsięwzięcie w moim życiu - przyznaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość do Krety jak do żony. "Jakby mnie piorun trafił"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 17:40
- Miałem z Kretą tak, jakby mnie piorun trafił. Po wyjeździe stamtąd ciągle o niej myślałem i z każdym kolejnym wyjazdem miałem ochotę na więcej - opowiada Piotr Gociek, autor przewodnika "Kreta subiektywnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedyne takie miejsce - Reszel

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 14:00
Tym razem odwiedziliśmy "miasteczko na Warmii", czyli liczący niespełna 5 tysięcy mieszkańców, położony na Pojezierzu Mrągowskim Reszel.
rozwiń zwiń