Macierzyński, rodzicielski, wychowawczy... czyli urlopy dla świeżo upieczonych rodziców

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 13:42
- Kiedy dziecko się rodzi mamy 21 dni na złożenie wniosku o urlop macierzyński, który w przypadku jednego dziecka wynosi 20 tygodni. Druga część, to jest tzw. urlop rodzicielski, który w przypadku jednego dziecka wynosi kolejne 32 tygodnie - mówi w "Czterech porach roku" mecenas Eliza Kuna.
Audio
  • Macierzyński, rodzicielski, wychowawczy... czyli urlopy dla świeżo upieczonych rodziców (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Założenie jest takie, że te pierwsze 20 tygodni - czyli urlop macierzyński, jak nazwa wskazuje - z dzieckiem spędza matka. W przypadku drugiej części, czyli tych 32 tygodni, urlop przysługuje matce lub ojcu - tłumaczy gość Jedynki.

Tata może także skorzystać z dodatkowego przywileju, jakim jest 2-tygodniowy urlop ojcowski. - Może on pokrywać się z urlopem macierzyńskim mamy, ale nie musi. Na jego wykorzystanie ojciec ma dwa lata od momentu urodzenia się dziecka - zaznacza mec. Eliza Kuna.

Czy w trakcie tych 52 tygodni nalicza nam się urlop wypoczynkowy? Czy za urlop wychowawczy należy nam się wynagrodzenie i czy wlicza się on do emerytury? Czy w przypadku poronienia albo urodzenia martwego dziecka przysługują jakieś świadczenia? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: mec. Eliza Kuna

Data emisji: 28.11.2017

Godzina emisji: 11.21

kh/kk

Czytaj także

Powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Mamy prawo tęsknić, ale...

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 12:53
- Przez kilka pierwszych miesięcy życia to mamy są non stop z dziećmi, więc ich więź jest wręcz fizyczna, nie tylko psychiczna. Wracając do pracy, cierpią z powodu rozstania z małym dzieckiem z powodu lęku o nie - tłumaczyła psycholog Dorota Minta.
rozwiń zwiń