Cel wychowania: przestać być potrzebnym

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 14:00
W audycji "9 miesięcy z życia rodziny" tym razem przyglądamy się ojcostwu i sprawdzamy, w którym momencie mężczyźni zaczynają czuć się ojcami. Konrad Kruczkowski, bloger i reportażysta, stwierdza, że tatą poczuł się już w momencie, gdy dowiedział się o ciąży żony.
Audio
  • Bloger i reportażysta Konrad Kruczkowski o byciu ojcem (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Domena publiczna

Gość Jedynki przyznaje jednocześnie, że moment świadomego rodzicielstwa przychodzi wtedy, gdy sami przestajemy czuć się dziećmi:

- Celem wychowania jest to, żeby towarzyszyć małemu człowiekowi na drodze do dorosłości, niezależności, pełnej autonomii; żeby przestać być potrzebnym. Najpierw więc musimy mieć tę niezależność i autonomię w sobie, czyli w pierwszej kolejności - musimy przestać być dziećmi swoich rodziców - wyjaśnia. - Ważny moment na drodze stawania się ojcem to czas, kiedy weryfikujemy, co w naszym zachowaniu jest nasze, a co jest naleciałością wychowania - dodaje.

W jaki sposób mężczyźni są "okrajani z emocji"? Jak na rozwój dzieci wpływają ojcowie nieobecni? Czym jest matczyny szowinizm? I dlaczego to źle, jeśli dla rodziców dziecko staje się całym światem? O tym w nagraniu.

W audycji posłuchacie też wypowiedzi ojców, których znacie z naszej anteny.

***

Tytuł audycji: "9 miesięcy z życia rodziny" w paśmie "Cztery pory roku"

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: Konrad Kruczkowski (bloger, reportażysta, autor nagradzanej książki pt. "Halo, tato")

Data emisji: 28.11.2017

Godzina emisji: 9.22

mg/kk

Czytaj także

Raport o ojcostwie. "Chciałbym i boję się"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:50
Fundacja Mamy i Taty opublikowała raport "Ojcowie 2017". - Zaskoczyło mnie to, że jako mężczyźni chcemy mieć dzieci, ale boimy się i ten skok w dojrzałość odkładamy w czasie, zapierając się rękoma i nogami - przyznaje autor opracowania Marek Grabowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed Dniem Ojca o "modzie na ojcostwo"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 19:51
Skąd się wzięli "ojcowie z Instagrama", dlaczego dziecko staje się projektem a także - kiedy ojciec powinien... się odsunąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwie kreski na teście ciążowym. Co teraz?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 11:27
Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Czego może spodziewać się pacjentka podczas wizyty? Zapraszamy do wysłuchania pierwszej audycji z cyklu "9 miesięcy z życia rodziny".
rozwiń zwiń