Czy maseczki chirurgiczne dają ochronę przed smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 14:08
- Na powikłania po paleniu tytoniu pracuje się całe życie, a smog potrafi zabić w kilka dni - powiedział w "Czterech porach roku" alergolog prof. Bolesław Samoliński.
Audio
  • Prof. Bolesław Samoliński o ochronie zdrowia przed skutkami smogu cz. I (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Prof. Bolesław Samoliński o ochronie zdrowia przed skutkami smogu cz. II (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Najbardziej przemawiająca do wyobraźni historia dotyczy smogu w Londynie w 1952 roku. - Wtedy w ciągu kilku dni z powodu smogu zginęło kilkanaście tysięcy osób, a około 360 tysięcy znalazło się w szpitalu. Londyńczycy nie zdawali sobie wtedy sprawy, co tak naprawdę się wydarzyło, ale dla nas dzisiaj jest to ostrzeżenie. Alarmy smogowe naprawdę nie są nieuzasadnione - podkreślił alergolog.

Smog jest niebezpieczny dla wszystkich, ale najbardziej narażone są dzieci i osoby w podeszłym wieku. - Dzieci ponieważ nie mają jeszcze wytworzonych mechanizmów obronnych, a osoby starsze, bo są słabe i schorowane. Proszę pamiętać, że również dorośli, w wieku od 20 do 44 lat, jeśli cierpią na jakąś poważną chorobę, są narażeni dokładnie tak samo. Połączenie choroby i zanieczyszczeń powietrza może być tragiczne w skutkach - poinformował.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której profesor wyjaśnia, czy maseczki na twarz rzeczywiście chronią nas przed zanieczyszczeniami powietrza.   

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: prof. Bolesław Samoliński (alergolog)

Data emisji: 11.12.2017

Godzina emisji: 9.23

abi/kk

 

Czytaj także

Stop smogowi! Kampania informacyjno-edukacyjna

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 11:16
Instytut Ochrony Środowiska i Polskie Radio proponują cykl audycji pogłębiających wiedzę na temat przyczyn powstawania smogu, jego wpływu na nasze zdrowie oraz na środowisko.
rozwiń zwiń