Praca na zmiany a regularny sen. Jak to pogodzić?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 14:10
Prawidłowa higiena snu zapewnia komfortowy sen i sprawia, że rano budzimy się wypoczęci. O tym, jak spać, by się wyspać mówiła w "Czterech porach roku" Ewa Poradowska z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Audio
  • Ewa Poradowska o zdrowym śnie cz. I (Jedynka/Cztery pory roku)
  • Ewa Poradowska o zdrowym śnie cz. II (Jedynka/Cztery pory roku)
Dorosły człowiek powinien spać około 7 godzin
Dorosły człowiek powinien spać około 7 godzinFoto: Pixabay

Spanie przy zapalonym świetle nie jest rozsądne. - Najlepiej spać, kiedy jest ciemno. Światło ma zakłócający wpływ na sen. W ciągu dnia można oszukać organizm zasłaniając okna. Zaleca się to również wiosną i latem, kiedy robi się jasno już około godz. 4 i osoby wrażliwsze wybudzają się wcześniej - powiedziała na antenie Jedynki.

Osoby, które chodzą do pracy na nocne zmiany, powinny ustalić sobie stały rytm snu w ciągu dnia. - Gdy wracają do domu po nocnej zmianie, powinny położyć się i spać te 7 godzin. Wiadomo, że jest to trudne, bo gdy reszta rodziny w tym samym czasie szykuje się do dnia, to nie pomaga. Ale inaczej się nie da, bo podsypianie po dwie godziny, gdy akurat mamy chwilę czasu, jest w tym przypadku bardzo niezdrowe - powiedziała Ewa Poradowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Ewa Poradowska (Ośrodek Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)

Data emisji: 12.12.2017

Godzina emisji: 9.23

abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak legalnie w Polsce poszukiwać skarbów?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 13:38
- Wszystko to, co jest w ziemi, jest własnością Skarbu Państwa. Od wieków tak było - mówi Antoni Oleksicki, zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odblaskuj, czyli świeć przykładem!"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 13:58
- Chodzi o bezpieczeństwo nie tylko pieszych, ale także kierowców i rowerzystów - mówi w "Czterech porach roku" Paweł Przestrzelski z Komendy Stołecznej Policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe prezenty, które ucieszą każdego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 13:21
Prezent mikołajkowy nie musi być kupiony. Można przygotować coś samemu. O tym, jak wykonać prezenty, które sprawią dużo radości, opowiedziała w "Czterech porach roku" Magda Kordaszewska z serwisu zabawkowicz.pl.
rozwiń zwiń