Jedyne na Litwie hospicjum prowadzi zakonnica z Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 14:51
Już pięć lat w Wilnie działa hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćko. W tym czasie placówka opiekowała się trzema tysiącami osób różnej narodowości i różnej religii.
Audio
  • Polska zakonnica prowadzi w Wilnie jedyne na Litwie hospicjum (Cztery pory roku/Jedynka)
Hospicjum w Wilnie
Hospicjum w WilnieFoto: shutterstock

Hospicjum prowadzi siostra Michaela Rak. - Jestem z ludźmi, którzy potrzebują ludzkiego serca - mówi skromnie o swej pracy. I przypomina, jak Jezus podkreślał, że "cokolwiek uczyniliście drugiemu człowiekowi, Mnieście uczynili" (*). Zakonnica podkreśla, że w Wilnie ten "drugi człowiek" to Polak, Litwin, Rosjanin, Ukrainiec, czy Białorusin. I każdy inny, nieważne jaką wyznaje religię.
Placówka służy dorosłym, ale są zaawansowane starania, aby wybudować również hospicjum dla dzieci.

Siostra Rak przypomina, że hospicjum egzystuje w niezwykłym miejscu na Wzgórzu Zbawiciela w dawnym więzieniu. Z miejscem tym wiąże się też osoba świętej Faustyny.  

Posłuchaj całej rozmowy, z której można dowiedzieć się więcej o miejscu, w jakim znajduje się hospicjum oraz w jaki sposób można udzielić wsparcia placówce.

(*) Red.- Dosłownie cytat brzmi: "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25,40).

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: siostra Michaela Rak (Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego)

Data emisji: 19.12.2017

Godzina emisji: 10.20

ag/kh
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wręczono nagrodę "Polak Roku" na Litwie. Praca siostry doceniona

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 21:40
W Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się uroczystość uhonorowania osób zasłużonych dla spraw polskich na Litwie. Laureatką konkursu "Polak Roku" na Litwie została siostra Michaela Rak - założycielka hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mądra obecność daje siłę, a walka o relacje chroni przed dezintegracją"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 22:55
- Bliskość i obecność to coś, co ks. Jan Kaczkowski wyniósł z domu i czego uczył wszystkich dookoła. Litowanie się nad ludźmi jeszcze ich bardziej dobija, a chorym potrzeba bycia dla nich - mówił Piotr Żyłka, autor wywiadu rzeki "Życie na pełnej petardzie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki. Jedyne takie miejsce na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 11:00
Minister spraw zagranicznych Litwy - Linas Linkiewiczius w towarzystwie ambasador Polski na Litwie - Urszuli Doroszewskiej i litewsko-polskiej załogi na przyszłoroczny Rajd Dakar odwiedzili wileńskie hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki. To pierwsze i jedyna jak na razie hospicjum na Litwie zostało otwarte w Wilnie w 2012 r. dzięki staraniom przybyłej z Polski, siostry Michaeli Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. O swojej inicjatywie opowiadała w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń