Co znajdziemy na stołach wigilijnych w poszczególnych regionach Polski?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 10:59
- Wszystkie nasze polskie stoły łączą... ryby - powiedziała w radiowej Jedynce Izabella Byszewska z Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Audio
  • "Wszystkie nasze polskie stoły łączą... ryby" (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio/shutterstock.com

Jak podkreśliła Izabella Byszewska, ze starych książek kucharskich można wyczytać, że na wigilijnych stołach pojawiał się nie tylko karp. Uginały się one pod ciężarem sandaczy, szczupaków, miętusów, karasi. - A obecnie w niektórych domach je się nawet owoce morza - zauważyła gość "Czterech pór roku".

Tej magicznej nocy Polacy mieszkających w różnych regionach naszego kraju jedzą także specjalne wigilijne zupy. - Mamy ten nieśmiertelny barszcz z uszkami, często podawany z fasolą. Mamy zupę grzybową, rybną, migdałową, moczkę, bryję, siemieniotkę, siuśpaj - wyliczyła rozmówczyni Bogdana Sawickiego. Co to za zupy?

- Kutia nie we wszystkich regionach jest znana - podkreśliła Izabella Byszewska. A jak jest z innymi daniami na słodko? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy także o tym, jak wygląda opłatek w różnych regionach i skąd się wzięła w polskich domach choinka.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: Izabella Byszewska (Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego)

Data emisji: 22.12.2017

Godzina emisji: 9.23

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie zwyczaje świąteczne. Jakie mają dla nas znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 09:09
Obserwując zwyczaje świąteczne na całym świecie łatwo zauważyć, że do polskiej kultury należy największe bogactwo obrzędowości bożonarodzeniowej. O znaczeniu obrzędowości świąt, w cyklu "Bez pośpiechu", rozmawialiśmy z socjologiem kultury i dyrektorem Narodowego Centrum Kultury prof. Rafałem Wiśniewskim.
rozwiń zwiń