Z imieniem borykasz się przez całe życie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 11:33
Czasy się zmieniają i zmieniają się mody na imiona. I niekoniecznie musimy dziecku dać imię zagraniczne. W różnych środowiskach różne imiona są odbierane jako negatywne. Warto o tym pamiętać.
Audio
  • Czym kierować się przy wyborze imienia dla dziecka (Cztery pory roku/Jedynka)
Z imieniem borykasz się przez całe życie
Foto: Pixabay (Domena publiczna)

- Dzisiaj śmiejemy się z Janusza i Grażyny, memów internetowych, ale kiedyś śmiano się z Wiesława czy Czesława - zauważa Tomasz Korpysz. Przyznaje, że do końca nie rozumie, dlaczego młodzież wybrała Janusza i Grażynę jako synonimy, popularnie mówiąc, obciachu. Bo z Wiesławem było raczej prosto, kojarzył się ze wsią, czyli czymś negatywnym. W przypadku Janusza i Grażyny językoznawca nie znajduje żadnych podstaw fonetycznych, znaczeniowych czy kulturowych do negatywnego przesłania.

Gość Jedynki zwraca uwagę, że kiedyś każde imię miało jakieś znaczenie. Dla obecnego pokolenia są to dźwięki, które nie kojarzą się z żadnym znaczeniem. Brajan, Dżesika - te imiona z pewnością będą się wyróżniały spośród ogółu. Trudno powiedzieć, czy pozytywnie, czy negatywnie. Jednym obcobrzmiące imiona się podobają, innym nie. Ale to co podoba się rodzicom, niekoniecznie musi podobać się dzieciom, zwłaszcza kiedy wejdą w dorosłość.

Tomasz Korpysz podkreśla, że porównując dziesięć najpopularniejszych imion obecnych i tych z lat np. 80. okazuje się, że zupełnie się nie pokrywają. To świadczy o przemijających modach na imiona.

Czego dotyczą dziedziny nauki nazywane onomastyką i antroponimią? Jak brzmiały stare, słowiańskie imiona? Które imię wymyślone przez Mickiewicza weszło do powszechnego obiegu? Które imiona wyszły poza pierwowzór literacki? Czym różnią się mody na imiona między środowiskami miejskimi i wiejskimi? Czym kierować się przy wyborze imion dla dzieci?

Posłuchaj całej rozmowy

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: dr Tomasz Korpysz (językoznawca, Wydział Nauk Humanistycznych UKSW w warszawie)

Data emisji: 2.01.2018

Godziny emisji: 9.20

ag/mgTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego używają innych imion, niż oficjalne?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 11:47
Okazuje się, że w Polsce wiele osób używa zupełnie innych imion niż te, które mają w dowodach. Dlaczego ludzie zmieniają imiona?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ania, Zosia czy... Pęcisława? Jakie imię nadać dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 12:00
Kto z nas zna osobę, która ma na imię Wenancjusz, Gościwit, Suliwuj, Synezjusz czy Pęcisława? Te popularne kilka wieków temu imiona dziś są praktycznie zapomniane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imię dla dziecka - praktyczne, popularne czy oryginalne?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 15:34
Zuzanna, Julia, Lena, Antoni, Jakub i Szymon - to imiona najchętniej nadawane dzieciom w 2016 roku. Czy teraz wiele dziewczynek dostanie na imię Klara, tak jak córeczka Lewandowskich?
rozwiń zwiń