X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od połowy roku rewolucja w wystawianiu zwolnień. Będą tylko e-zwolnienia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 15:02
Od 1 lipca 2018 roku zwolnienia będą wystawiane w wersji elektronicznej. Innych Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie honorował. Znane nam papierowe L-4 odchodzą w przeszłość.
Audio
  • Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. Od lipca tylko e-zwolnienia (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wojciech Andrusiewicz z ZUS wyjaśnia, że dobrze już teraz zainteresować się sprawą. - Do 1 lipca każdy przedsiębiorca musi założyć konto na platformie usług elektronicznych, bo za jego pośrednictwem będzie odbierał zwolnienia lekarskie - mówi gość Jedynki.

Przekonuje, że dla każdego jest to wygodniejsze. Pracownik nie musi troszczyć się o to, jak dostarczyć zwolnienie pracodawcy. Jest z tym problem, kiedy ktoś jest obłożnie chory. Kiedy przekroczy dozwolony termin siedmiu dni, to wysokość zasiłku jest obniżona o 25 procent. Takie elektroniczne zwolnienie będzie też natychmiast dostępne dla pracodawcy i ZUS.

Jak liczony jest zasiłek chorobowy? Kiedy przysługuje choremu płatność 100 procent za każdy dzień zwolnienia, kiedy 80 procent, a kiedy 70? Czy chorobowe liczy się do emerytury? Jak ZUS weryfikuje zasadność wystawionych zwolnień i sposób ich wykorzystania?

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Wojciech Andrusiewicz (Zakład Ubezpieczeń Społecznych)

Data emisji: 8.01.2017

Godzina emisji: 11.18

ag/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

L4 w internecie: stracą pacjenci?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 15:00
Lekarze z Federacji Porozumienie Zielonogórskie przeprowadzili eksperyment. Jeden wypisywał papierowe zwolnienia, drugi wystawiał zwolnienia elektroniczne. Ten ostatni przyjął mniej chorych, bo na obsługę systemu elektronicznego w przypadku jednego pacjenta musiał poświęcić dodatkowo, poza czynnościami stricte medycznymi, od 5 do 7 minut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS: dzięki e-zwolnieniom łatwiejsze kontrole pracowników na L-4

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 10:00
Od lipca przyszłego roku nie będzie już papierowych zwolnień lekarskich. Zastąpią je zwolnienia elektroniczne. Zdaniem rzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciecha Andrusiewicza, usprawni to nie tylko pracę lekarzy, ale też ułatwi kontrolowanie pracowników na L-4.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wolno na zwolnieniu lekarskim?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 14:50
Czy podczas lekarskiego zwolnienia, tzw. L4, trzeba przebywać w domu, czy mozna wybrać sie na wczasy? ZUS zapowiada kontrole uczciwości zwolnień.
rozwiń zwiń