Od połowy roku rewolucja w wystawianiu zwolnień. Będą tylko e-zwolnienia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 15:02
Od 1 lipca 2018 roku zwolnienia będą wystawiane w wersji elektronicznej. Innych Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie honorował. Znane nam papierowe L-4 odchodzą w przeszłość.
Audio
  • Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. Od lipca tylko e-zwolnienia (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wojciech Andrusiewicz z ZUS wyjaśnia, że dobrze już teraz zainteresować się sprawą. - Do 1 lipca każdy przedsiębiorca musi założyć konto na platformie usług elektronicznych, bo za jego pośrednictwem będzie odbierał zwolnienia lekarskie - mówi gość Jedynki.

Przekonuje, że dla każdego jest to wygodniejsze. Pracownik nie musi troszczyć się o to, jak dostarczyć zwolnienie pracodawcy. Jest z tym problem, kiedy ktoś jest obłożnie chory. Kiedy przekroczy dozwolony termin siedmiu dni, to wysokość zasiłku jest obniżona o 25 procent. Takie elektroniczne zwolnienie będzie też natychmiast dostępne dla pracodawcy i ZUS.

Jak liczony jest zasiłek chorobowy? Kiedy przysługuje choremu płatność 100 procent za każdy dzień zwolnienia, kiedy 80 procent, a kiedy 70? Czy chorobowe liczy się do emerytury? Jak ZUS weryfikuje zasadność wystawionych zwolnień i sposób ich wykorzystania?

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Wojciech Andrusiewicz (Zakład Ubezpieczeń Społecznych)

Data emisji: 8.01.2017

Godzina emisji: 11.18

ag/kk

Czytaj także

L4 w internecie: stracą pacjenci?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 15:00
Lekarze z Federacji Porozumienie Zielonogórskie przeprowadzili eksperyment. Jeden wypisywał papierowe zwolnienia, drugi wystawiał zwolnienia elektroniczne. Ten ostatni przyjął mniej chorych, bo na obsługę systemu elektronicznego w przypadku jednego pacjenta musiał poświęcić dodatkowo, poza czynnościami stricte medycznymi, od 5 do 7 minut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS: dzięki e-zwolnieniom łatwiejsze kontrole pracowników na L-4

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 10:00
Od lipca przyszłego roku nie będzie już papierowych zwolnień lekarskich. Zastąpią je zwolnienia elektroniczne. Zdaniem rzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciecha Andrusiewicza, usprawni to nie tylko pracę lekarzy, ale też ułatwi kontrolowanie pracowników na L-4.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wolno na zwolnieniu lekarskim?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 14:50
Czy podczas lekarskiego zwolnienia, tzw. L4, trzeba przebywać w domu, czy mozna wybrać sie na wczasy? ZUS zapowiada kontrole uczciwości zwolnień.
rozwiń zwiń