Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 14:53
Sporty zimowe dla laików wydają się ekskluzywne i przeznaczone tylko dla wybranych. Czy każdy w każdym wieku może rozpocząć przygodę ze sportami zimowymi i pójść np. w ślady Kamila Stocha, czy Adama Małysza?
Audio
  • Instruktorka radzi, jak się przygotować do uprawiania sportów zimowych (Cztery pory roku/Jedynka)
Aby się nauczyć szusować na nartach czy deskach, trzeba się nauczyć upadać na stoku
Aby się nauczyć szusować na nartach czy deskach, trzeba się nauczyć upadać na stokuFoto: pixabay/suju

Ludzie w miastach nie lubią zimy, bo jest ona szara jak posolony śnieg i śliska jak nieodśnieżony chodnik, a dzień jest krótki. To postrzeganie zmienia się, kiedy ktoś pojedzie w góry, gdzie jest biało i urokliwie i zobaczy narciarzy na stoku, skoczni, czy biegających z nartami. Z miejsca chciałby pójść w ich ślady, ale czy to możliwe? Czy nie ma ograniczeń wiekowych, żeby trenować zimowe dyscypliny sportu?

- Każdy może zacząć, najważniejsze są chęci - mówi instruktorka Natalia Tomasik. - Każdy może próbować robić to, co mu się najbardziej podoba i wybrać narty, łyżwy, deski, czy sanki. Choć dobrze jest się zastanowić, do czego możemy mieć predyspozycje - dodaje.

Instruktorka przyznaje, że nauka z osobami dorosłymi idzie wolniej niż z dziećmi, bo dorośli są bardziej świadomi, jakie mogą być następstwa np. upadku. - Ale nigdy nie jest za późno - namawia. Poleca też pracę z instruktorem, który doradzi, co trzeba robić i taka nauka jest łatwiejsza. Przyznaje, że coś jest w powiedzeniu Bogusława Kobieli, że "jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz". Bo trzeba się też nauczyć właściwego przewracania, aby się nie uszkodzić.

Jak dobrać sprzęt? Jak się przygotować do pierwszych zajęć? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Goście: Natalia Tomasiak (instruktorka sportów zimowych, biegaczka górska, ratowniczka)

Data emisji: 9.01.2017

Godzina emisji: 9.24

ag/mgTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwsza wyprawa na stok. Jak się przygotować do sezonu narciarskiego?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 09:00
Sezon zimowy to dobra okazja, by wypróbować swoich sił na nartach. Do wyjazdu na stok trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Co trzeba wiedzieć, rozpoczynając swoją przygodę z tym sportem i o czym pamiętać przed założeniem nart?
rozwiń zwiń