Jak skutecznie rzucić palenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 11:36
Wśród noworocznych postanowień u osób palących tytoń chyba na pierwszym miejscu jest obietnica rzucenia nałogu. U zdecydowanej wiekszości postanowienie kończy się po sylwestrowej nocy. Co zatem zrobić, żeby przestać palić?
Audio
  • Jak skutecznie rzucić palenie? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Po pierwsze trzeba znaleźć dobrą motywację oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego rzucam palenie i co zmieni się w moim życiu, kiedy to zrobię - mówi w "Czterech porach roku"  Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym przy Centrum Onkologii w Warszawie oraz Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów. - Taką motywacją może być na przykład fakt, że będziemy mieć mniej konfliktów w domu z najbliższą osobą czy lepszą kondycję - dodaje. Warto też znaleźć sobie coś, co zastąpi nałóg, jakieś hobby, choćby sport.

Gość Jedynki podkreśla także, że istotne jest, aby być ze sobą szczerym i świadomym faktu, że pierwszy okres na pewno będzie trudny. Co zatem robić, żeby łatwiej go przetrwać? Czy łatwiej jest rzucić palenie kobietom czy mężczyznom? Czy rozstanie z tym nałogiem zawsze wiąże się z przybieraniem na wadze? Jaki wpływ na nasze zdrowie ma tzw. palenie bierne? Czy e-papierosy też szkodzą i uzależniają? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Magdalena Cedzyńska (Poradnia Pomocy Palącym przy Centrum Onkologii w Warszawie oraz Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów)

Data emisji: 10.01.2018

Godziny emisji: 9.24

kh/ag
Czytaj także

Jak bardzo szkodliwe jest przebywanie w towarzystwie osób palących?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 23:00
Wiele mówi się o tym, że bierne palenie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. I to prawda: jeśli nie palisz, a przebywasz w towarzystwie palaczy, wdychasz nie tylko dym tytoniowy, ale także wiele innych niebezpiecznych substancji, które ulatniają się w strużce dymu tlącego się papierosa.
rozwiń zwiń