"Aktywność fizyczna to podstawa profilaktyki większości chorób cywilizacyjnych"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 11:23
Co ciekawe, to niekoniecznie musi zaboleć kręgosłup. O tym, jak dbać o układ ruchu, rozmawialiśmy w "Czterech porach roku" z Ernestem Wiśniewskim, fizjoterapeutą, wiceprezesem Krajowej Rady Fizjoterapeutów.  
Audio
  • Ernest Wiśniewski o sposobach dbania o kręgosłup (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Gość Romana Czejarka przekonywał, że aktywne przerwy w pracy, to podstawa dbania o cały układ ruchu.

- Czy pracujemy za biurkiem, kierownicą, przed mikrofonem czy komputerem, przerwy powinniśmy robić średnio raz na godzinę. To jest absolutne minimum. To mogą być krótkie, ale aktywne przerwy - dwie lub trzy minuty. Aktywna przerwa, to nie jest wyjście na kawę czy papierosa, ale wykonywanie sekwencji ćwiczeń: krążeń, wymachów, napięć, prostych ćwiczeń, które pamiętamy z podstawówki. Minuta lub dwie wystarczą, by odciążyć układ ruchu. Nasz układ ruchu reaguje najpierw zmęczeniem, więc gdy odczuwamy pierwszy dyskomfort, to znak, żeby zrobić przerwę - przekonywał Ernest Wiśniewski.

Powinniśmy ćwiczyć także po wyjściu z pracy.

- Same aktywne przerwy to jednak za mało, żeby mówić o globalnym pojęciu fizjoprofilaktyki. Tak naprawdę każdy, kto wykonuje pracę siedzącą, raz dziennie powinien iść na porządny trening, przynajmniej na 45 minut. To są zalecenia nie tylko fizjoterapeutów, ale także Światowej Organizacji Zdrowia. Aktywność fizyczna i odpowiednia edukacja to podstawa profilaktyki większości chorób cywilizacyjnych – powiedział gość radiowej Jedynki.

Czy przy zabieganym trybie życia jest to możliwe do zrealizowania? O tym w nagraniu.        

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Ernest Wiśniewski (fizjoterapeuta, wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów)

Data emisji: 15.01.2018

Godziny emisji: 9.23

abi/kh

Czytaj także

Od połowy roku rewolucja w wystawianiu zwolnień. Będą tylko e-zwolnienia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 15:02
Od 1 lipca 2018 roku zwolnienia będą wystawiane w wersji elektronicznej. Innych Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie honorował. Znane nam papierowe L-4 odchodzą w przeszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie rzucić palenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 11:36
Wśród noworocznych postanowień u osób palących tytoń chyba na pierwszym miejscu jest obietnica rzucenia nałogu. U zdecydowanej wiekszości postanowienie kończy się po sylwestrowej nocy. Co zatem zrobić, żeby przestać palić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Test o Chopinie. "Od dziecka był geniuszem"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 13:43
W środę (10.01) o godz. 20.25 w TVP 1 rozpocznie się Wielki Test Wiedzy o Fryderyku Chopinie. Będzie zarówno o twórczości, jak i życiu naszego wielkiego pianisty i kompozytora.
rozwiń zwiń