X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kto płaci za szkody wyrządzone przez dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 11:07
Zostawiamy dzieci same w domu i czasami zdarza się, że po powrocie zastajemy zalane mieszkanie albo wybitą szybę. Pół biedy, kiedy szkoda wydarzyła się w naszym domu. A co, jeśli dziecko nabroi w szkole albo w mieszkaniu sąsiadów? O tym, kto płaci za szkody wyrządzone przez dzieci mówiła w "Czterech porach roku" mec. dr Katarzyna Ludwig.
Audio
  • Mec. dr Katarzyna Ludwig o odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez dzieci (Cztery pory roku/Jedynka)
Zwykle jest tak, że za szkody wyrządzone w szkole płacą rodzice, ale nie ma takiego przepisu, który zobowiązuje rodziców do tej odpowiedzialności
Zwykle jest tak, że za szkody wyrządzone w szkole płacą rodzice, ale nie ma takiego przepisu, który zobowiązuje rodziców do tej odpowiedzialności Foto: Shutterstock

Mecenas tłumaczyła, że wszystko zależy od wieku dzieci.

- Za szkody wyrządzone przez dzieci, które nie ukończyły trzynastu lat, odpowiadają osoby, które były - czy to z ustawy czy z umowy - zobowiązane do sprawowania nadzoru nad tymi dziećmi. Jeżeli dziecko jest w szkole lub przedszkolu, ten nadzór pełnią nauczyciele. Zwykle jest tak, że za szkody wyrządzone w szkole płacą rodzice, ale nie ma takiego przepisu, który zobowiązuje rodziców do tej odpowiedzialności - mówiła Katarzyna Ludwig.

A co w sytuacji, gdy dziecko mające mniej niż trzynaście lat poczyni szkodę pod nieobecność opiekunów?

- Prawo reguluje to bardzo konkretnie. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego rodzice są zobligowani do tego, by zapewnić dzieciom opiekę. Gdy rodzice wychodzą i zostawiają ośmiolatka samego w domu muszą, liczyć się z tym, że do głowy przyjdą mu przeróżne pomysły. Miałam kiedyś taką sytuację, że chłopiec wziął śrubokręt taty i porysował samochód sąsiada, który dwa dni wcześniej w bardzo niemiły sposób zwrócił mu uwagę. Szkoda była znaczna, bo chłopiec był dosyć silny i bardzo mocno zarysował lakier samochodu. Dla tych państwa było to bardzo niekorzystne finansowo. Tutaj wina leżała w nadzorze, bo małe dziecko zostało w domu samo - tłumaczyła mecenas.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: mec. dr Katarzyna Ludwig (prawnik)

Data emisji: 16.01.2018

Godziny emisji: 11.20

abi/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

#Bezkaskuniejadę. Bezpiecznie na stoku

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 15:36
Ewa Świerżewska najpierw wymyśliła akcję #bezkaskuniejadę, a potem na własnej skórze przekonała się, jak głęboki sens ma ta kampania. - W tym roku miałam wypadek na nartach, który skończył się dobrze tylko dlatego, że miałam kask - przyznaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ferie w domu wcale nie takie złe

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 12:47
Wysłanie dzieci na dwa tygodnie w góry, to dobry, ale kosztowny pomysł. Więc jak dziecko może wykorzystać czas ferii, kiedy nie wyjeżdża na zimowisko? W "Czterech porach roku" mówiła o tym Ewa Świerżewska - założycielka portalu sportowarodzina.pl, propagatorka wspólnej rodzinnej aktywności fizycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przygotować skórę twarzy do zimowego szaleństwa?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 14:29
Czy zimą powinniśmy dbać o skórę inaczej niż latem? A jakich kosmetyków używać, gdy skóra narażona jest na mróz i wiatr podczas całodziennej jazdy na nartach? O tym w "Czterech porach roku" mówiła kosmetolog Joanna Chatizow.
rozwiń zwiń