X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak rozpoznać chorą tarczycę?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:41
Kiedy tarczyca choruje, nie boli i zwykle długo nie daje o sobie znać. Ale skutki zaburzeń w pracy tego gruczołu mają wpływ na cały organizm. Chorób tarczycy nie wolno lekceważyć.
Audio
  • Jak rozpoznać choroby tarczycy? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Endokrynolodzy mają w tej chwili pełne ręce roboty, ponieważ mnóstwo pacjentów zgłasza się z problemami dotyczącymi patologii tarczycy - mówi w "Czterech porach roku" endokrynolog dr n. med. Elżbieta Rusiecka. - Choroby tarczycy występują rodzinnie i najczęściej w linii żeńskiej - dodaje.

- Pracą tarczycy steruje TSH (hormon tyreotropowy), czyli hormon przedniego płata przysadki. Tarczyca wytwarza dwa hormony: trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Czynność tarczycy i przysadki pozostają w ścisłej zależności (ujemne sprzężenie zwrotne). Podwyższone stężenie hormonów tarczycy powoduje zmniejszenie uwalniania TSH przez przysadkę, a niedobór hormonów stymuluje produkcję TSH - tłumaczy rozmówczyni Romana Czejarka.

Jak zbudowana jest tarczyca? Jakie objawy świadczą o chorej tarczycy? Co to jest TSH, FT3 i FT4? Czy to prawda, że ludzie z chorą tarczycą częściej odczuwają chłód? Czy chora tarczyca może powodować duszności? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr n. med. Elżbieta Rusiecka (endokrynolog)

Data: 29.01.2018

Godzina emisji: 9.22

kh/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Choroba, która najczęściej dotyka kobiet. Jak żyć z Hashimoto?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 09:30
- W tej chwili choroby tarczycy wykrywa się znacznie częściej niż dawniej, bo mamy bardzo rozbudowaną diagnostykę i świadomość lekarzy oraz korzystających z internetu pacjentów - mówi endokrynolog, Elżbieta Rusiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szmery, piski i szumy uszne. Jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 21:22
- Szumy uszne rzadko kiedy są sygnałem poważnej choroby, dlatego osobom cierpiącym na tę przypadłość zalecamy zachować spokój i skontaktować się z lekarzem - poleca laryngolog, Danuta Raj-Koziak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie walczyć z otyłością?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 12:25
Co bardziej pomaga: dieta, ćwiczenia czy leki? Jakie są wskazania do operacji?
rozwiń zwiń