Gdy biuro podróży nie wywiązuje się z umowy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 15:01
Kupujemy wycieczkę i jesteśmy przekonani, że na miejscu zastaniemy hotel i widoki jak na zdjęciach w folderze biura podróży. Ale nie bądźmy naiwni, w hotelu są przecież pokoje, których okna nie wychodzą na ocean i palmy. Jakie prawa nam przysługują, gdy biuro podróży nie wywiąże się z umowy? O tym w "Czterech porach roku" mówił Marek Stachowski, radca prawny.
Audio
  • Marek Stachowski o prawie reklamacji wycieczki (Cztery pory roku/Jedynka)
Wszelkie klauzule, które mówią o niebotycznych karach umownych są niedozwolone
Wszelkie klauzule, które mówią o niebotycznych karach umownych są niedozwolone Foto: Shutterstock

W którym momencie możemy zareklamować wyjazd?

- Właściwie w momencie rozpoczęcia wyjazdu, kiedy znajdujemy się na lotnisku. Są okoliczności, które sprawiają, że nasza wycieczka albo się przedłuża albo nie jest zorganizowana w sposób należyty. Tę reklamację należałoby kierować bezpośrednio do organizatora lub osoby, która z ramienia organizatora opiekuje się nami podczas wyjazdu. Możemy też w ciągu 30 dni od zakończenia wyjazdu złożyć stosowną reklamację. Proszę pamiętać, że to zawsze musi być na piśmie, najlepiej za potwierdzeniem odbioru - radził prawnik.

A jakie prawa przysługują nam, gdy wyjazd nie dojdzie do skutku, bo rozchorowaliśmy się lub ulegliśmy wypadkowi?

- Co do zasady, w wielu umowach z biurami podróży jest zapisane, że rezygnacja z wycieczki może nastąpić tylko w określonych dniach. Jednak choroba jest sytuacją, której nie można przewidzieć, dlatego wtedy możemy zrezygnować z wycieczki nawet w dniu wyjazdu. Wówczas mamy prawo zwrócić się do organizatora o zwrot kosztów wycieczki, ale tylko tych, które zaoszczędził na naszej opłacie. Proszę pamiętać, że biuro podróży też ponosi koszty naszego wyjazdu. Wszelkie klauzule, które mówią o niebotycznych karach umownych są niedozwolone - poinformował Marek Stachowski.

Które wycieczki podlegają reklamacji? Czy długość wyjazdu ma znaczenie? O tym w nagraniu.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Goście: Marek Stachowski (radca prawny)

Data emisji: 30.01.2018

Godziny emisji: 11.22

abi/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ferie w domu wcale nie takie złe

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 12:47
Wysłanie dzieci na dwa tygodnie w góry, to dobry, ale kosztowny pomysł. Więc jak dziecko może wykorzystać czas ferii, kiedy nie wyjeżdża na zimowisko? W "Czterech porach roku" mówiła o tym Ewa Świerżewska - założycielka portalu sportowarodzina.pl, propagatorka wspólnej rodzinnej aktywności fizycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie każdy wypadek na stoku wiąże się z odszkodowaniem"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 15:30
- Powiedziałabym, że narciarstwo to sport ekstremalny i tak też jest traktowany przez ubezpieczycieli i w orzecznictwie - mówi mec. Eliza Kuna. W audycji sprawdziliśmy, kiedy można domagać się odszkodowania po wypadku na stoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słodkie życie bez cukru? To możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 14:15
Większość z nas nie potrafi sobie wyobrazić życia bez cukru. Można śmiało powiedzieć, że uzależniliśmy się od jego obecności w naszym codziennym życiu.
rozwiń zwiń