Jakość jedzenia w szkołach przeraża

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 13:25
Zgodnie z jadłospisem posiłek dla dzieci powinien zawierać m.in. masło, kakao i sałatkę owocową z jogurtem naturalnym, a zawierał miks tłuszczowy, napój kakaowy typu instatnt i produkt jogurtopodobny. W "Czterech porach roku" mówiliśmy o wynikach kontroli posiłków dowożonych do szkół, przedszkoli i szpitali.
Audio
  • Renata Jezierska i Dariusz Łomowski o jakości jedzenia w szkołach i szpitalach (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę w 2017 roku. Po roku przeprowadzono ponowną kontrolę i okazało się, że jest niewiele lepiej.

- Chyba najbardziej zatrważające jest to, że skala nieprawidłowości nie przekłada się na zwiększanie świadomości przedsiębiorców. Jeden z przedsiębiorców został ukarany karą pieniężną i odwołał się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - jego prawo. Ale teraz broni się twierdząc, że pacjent w szpitalu nie jest konsumentem - powiedział Dariusz Łomowski z UOKiK.

Wielu rodziców niestety nawet nie wie, że w przedszkolu lub szkole, do których chodzą ich dzieci nie ma kuchni, a posiłki są dowożone. Dotyczy to większości prywatnych placówek.

- Uczulam, by rodzice zapytali dyrektora jaka firma przygotowuje posiłki,  jaka jest jakość tego jedzenia i czy dyrektor może przedstawić protokoły z kontroli. Są to informacje, które rodzicom powinien udzielić sam przedsiębiorca. Możemy też zadzwonić i poprosić o kontrolę danej firmy. Jako rodzice musimy bardzo tego pilnować - apelowała Renata Jezierska z IH.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Renata Jezierska (Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Warszawie), Dariusz Łomowski (Inspekcja Handlowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów)

Data emisji: 2.02.2018

Godziny emisji: 11.18

abi/ag

Czytaj także

Problem otyłości wśród dzieci. Przyczyną niewiedza?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 15:24
- Zatrważające są wyniki badań. Aż 50 procent uczniów w Polsce w szkołach podstawowych i gimnazjach nie je pierwszego śniadania, co jest wbrew podstawowym zasadom poprawnej diety - mówi Joanna Jaczewska-Szyc z Instytutu Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie śniadanie do szkoły często ląduje w koszu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 09:39
Marnowanie jedzenia jest sporym problemem w polskich szkołach – wynika z raportu Federacji Polskich Banków Żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poza głównym szlakiem z Adamem Robińskim

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 17:13
Czym jest tytułowy hajstra z książki Adama Robińskiego "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg"? O tym w "Czterech porach roku" opowiadał sam autor.
rozwiń zwiń