X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Z jednego nałogu w inny. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 14:00
Byli palacze często wpadają w nałóg jedzenia słodyczy. Osoby, które wyszły z uzależnienia narkotykowego, zaczynają kompulsywnie uprawiać sporty ekstremalne. - Niektórzy mają tak silną potrzebę stymulacji, doznań, że po wyjściu z jednego nałogu popadają w następny - mówi psycholog Jacek Giętka.
Audio
  • Jacek Giętka o mechanizmie uzależnień (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Leszek Czerwonka

Dlaczego ludzki mózg działa właśnie w taki sposób? - Ktoś, kto jest uzależniony od narkotyków, na co dzień doznaje bardzo silnych emocji, jest to ogromny skok dopaminy. Później nagle zostaje mu to zabrane i w to miejsce zwykle osoby uzależnione wybierają sobie jakiś zamiennik - wyjaśnia psycholog.

Ekspert zauważa też, że obecnie zmienia się podejście terapeutów do leczenia uzależnień, tak, by zmiana następowała stopniowo, nie powodując tak dużego szoku dla organizmu. - Do niedawna dominował pogląd, że jeśli chodzi o uzależnienie, priorytetem jest bezwzględna rezygnacja. Teraz coraz częściej dopuszcza się stopniową redukcję, chociaż jest to kontrowersyjne - przyznaje.

W jaki sposób można pomóc bliskiej osobie uzależnionej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Jacek Giętka (Poradnia Psychologiczna "W stronę zmiany")

Data emisji: 5.02.2018

Godziny emisji: 11.10

mg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak skutecznie rzucić palenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 11:36
Wśród noworocznych postanowień u osób palących tytoń chyba na pierwszym miejscu jest obietnica rzucenia nałogu. U zdecydowanej wiekszości postanowienie kończy się po sylwestrowej nocy. Co zatem zrobić, żeby przestać palić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Aktywność fizyczna to podstawa profilaktyki większości chorób cywilizacyjnych"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 11:23
Co ciekawe, to niekoniecznie musi zaboleć kręgosłup. O tym, jak dbać o układ ruchu, rozmawialiśmy w "Czterech porach roku" z Ernestem Wiśniewskim, fizjoterapeutą, wiceprezesem Krajowej Rady Fizjoterapeutów.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z czasem trzeźwienie zaczyna się podobać

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 18:03
Człowiek ma wolną wolę i w pewnym momencie dokonuje wyborów. Piotr Nagiel przekonuje, że wśród takich wyborów pojawia się uzależnienie. - Jeżeli ktoś się uzależni, to albo coś z tym robi, albo ginie - mówi terapeuta. Ale wielu, którzy nawet podjęli walkę z nałogiem też się nie udaje. 
rozwiń zwiń