Z jednego nałogu w inny. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 14:00
Byli palacze często wpadają w nałóg jedzenia słodyczy. Osoby, które wyszły z uzależnienia narkotykowego, zaczynają kompulsywnie uprawiać sporty ekstremalne. - Niektórzy mają tak silną potrzebę stymulacji, doznań, że po wyjściu z jednego nałogu popadają w następny - mówi psycholog Jacek Giętka.
Audio
  • Jacek Giętka o mechanizmie uzależnień (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Leszek Czerwonka

Dlaczego ludzki mózg działa właśnie w taki sposób? - Ktoś, kto jest uzależniony od narkotyków, na co dzień doznaje bardzo silnych emocji, jest to ogromny skok dopaminy. Później nagle zostaje mu to zabrane i w to miejsce zwykle osoby uzależnione wybierają sobie jakiś zamiennik - wyjaśnia psycholog.

Ekspert zauważa też, że obecnie zmienia się podejście terapeutów do leczenia uzależnień, tak, by zmiana następowała stopniowo, nie powodując tak dużego szoku dla organizmu. - Do niedawna dominował pogląd, że jeśli chodzi o uzależnienie, priorytetem jest bezwzględna rezygnacja. Teraz coraz częściej dopuszcza się stopniową redukcję, chociaż jest to kontrowersyjne - przyznaje.

W jaki sposób można pomóc bliskiej osobie uzależnionej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Jacek Giętka (Poradnia Psychologiczna "W stronę zmiany")

Data emisji: 5.02.2018

Godziny emisji: 11.10

mg/ag

Czytaj także

Jak skutecznie rzucić palenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 11:36
Wśród noworocznych postanowień u osób palących tytoń chyba na pierwszym miejscu jest obietnica rzucenia nałogu. U zdecydowanej wiekszości postanowienie kończy się po sylwestrowej nocy. Co zatem zrobić, żeby przestać palić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Aktywność fizyczna to podstawa profilaktyki większości chorób cywilizacyjnych"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 11:23
Co ciekawe, to niekoniecznie musi zaboleć kręgosłup. O tym, jak dbać o układ ruchu, rozmawialiśmy w "Czterech porach roku" z Ernestem Wiśniewskim, fizjoterapeutą, wiceprezesem Krajowej Rady Fizjoterapeutów.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z czasem trzeźwienie zaczyna się podobać

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 18:03
Człowiek ma wolną wolę i w pewnym momencie dokonuje wyborów. Piotr Nagiel przekonuje, że wśród takich wyborów pojawia się uzależnienie. - Jeżeli ktoś się uzależni, to albo coś z tym robi, albo ginie - mówi terapeuta. Ale wielu, którzy nawet podjęli walkę z nałogiem też się nie udaje. 
rozwiń zwiń