Kolizja i wypadek. Kiedy można załatwić sprawę polubownie?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 12:52
W "Czterech porach roku" mówiliśmy o odpowiedzialności za kolizje i wypadki, procedurze ubiegania się o odszkodowanie, a także o konsekwencjach ucieczki z miejsca wypadku. Naszym gościem była mec. Katarzyna Ludwig.
Audio
  • Mec. Katarzyna Ludwig o polubownym rozwiązaniu w sytuacji kolizji (Cztery pory roku/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Monkey Business Images/Shutterstock

Mecenas powiedziała, że w sytuacji kolizji, czyli stłuczki, wzywanie policji nie jest konieczne.

- Jeżeli dochodzi do kolizji i dogadujemy się z kierowcą odnośnie odpowiedzialności, wtedy spisujemy popularnie zwane oświadczenie. Powinny być tam dane osobowe obu kierowców i dane samochodów. Najlepiej jest zrobić zdjęcia dowodów rejestracyjnych. Trzeba też sporządzić dokładny opis tego zdarzenia, czyli gdzie i jak do tego doszło, podać numery telefonów i złożyć podpisy - poinformowała prawniczka.   

A co zrobić, kiedy kilka dni po kolizji pojawiają się jakieś komplikacje zdrowotne, a w oświadczeniu o tym nie napisaliśmy?

- Wtedy musimy zebrać dokumentację medyczną i zgłosić ubezpieczycielowi, że skutkiem tej kolizji jest również rozstrój zdrowia. Zakończenie leczenia również zgłaszamy do ubezpieczenia i żądamy wypłacenia odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Jeżeli korzystamy z prywatnej opieki medycznej, załączamy również rachunki - powiedziała mecenas.

Czy sprawę można załatwić polubownie, gdy w wypadku ktoś ucierpiał? Co grozi za ucieczkę z miejsca kolizji lub wypadku? O tym w nagraniu.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: mec. Katarzyna Ludwig (prawnik)

Data emisji: 6.02.2018

Godziny emisji: 11.33

abi/mg

Czytaj także

Słodkie życie bez cukru? To możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 14:15
Większość z nas nie potrafi sobie wyobrazić życia bez cukru. Można śmiało powiedzieć, że uzależniliśmy się od jego obecności w naszym codziennym życiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy biuro podróży nie wywiązuje się z umowy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 15:01
Kupujemy wycieczkę i jesteśmy przekonani, że na miejscu zastaniemy hotel i widoki jak na zdjęciach w folderze biura podróży. Ale nie bądźmy naiwni, w hotelu są przecież pokoje, których okna nie wychodzą na ocean i palmy. Jakie prawa nam przysługują, gdy biuro podróży nie wywiąże się z umowy? O tym w "Czterech porach roku" mówił Marek Stachowski, radca prawny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa telefoniczna podczas jazdy grozi wypadkiem

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 11:12
Statystyka pokazuje, że 25 proc. wypadków drogowych dzieje się z powodu rozmów kierowców przez telefon komórkowy. To co zatem zrobić, zakazać używania telefonu w czasie jazdy? O tym problemie mówiliśmy w "Czterech porach roku" z psychologiem dr Magdą Drzewiecką-Sarosiek.
rozwiń zwiń