Kiedy pogoda wpływa na nasze samopoczucie...

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 14:41
Gdy wieje halny, gdy ciągle skacze ciśnienie, gdy pada deszcz zamiast śniegu - mówimy o anomaliach pogodowych. A jak reaguje na nie nasz organizm? Nic nam się nie chce, boli nas głowa, jesteśmy rozdrażnieni, mniej skoncentrowani i wciąż zmęczeni – jak walczyć z meteopatią sezonową?
Audio
  • Kiedy pogoda wpływa na nasze samopoczucie... (Cztery pory roku/Jedynka)
- Jeśli nasze samopoczucie nie ulega poprawie warto zainteresować się tym, co dzieje się z naszym organizmem - przekonywała psycholog Sylwia Rozbicka
- Jeśli nasze samopoczucie nie ulega poprawie warto zainteresować się tym, co dzieje się z naszym organizmem - przekonywała psycholog Sylwia RozbickaFoto: Shutterstock.com

- Każdy z nas indywidualnie reaguje na zmiany warunków atmosferycznych, bo tak naprawdę meteopatia albo meteoropatia to odpowiedź naszego organizmu na zmieniające się warunki atmosferyczne - mówi w "Czterech porach roku" dr hab. Józef Haczyński.

Gość Jedynki podkreśla, że mimo tego, że około 2 na 3 dorosłych Polaków odczuwa gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych związane na przykład z temperaturą czy wyżami i niżami atmosferycznymi, trudno mówić o chorobie. - Współczesna medycyna nie zna takiej jednostki chorobowej jak odczuwanie zmian atmosferycznych, chociaż większość z nas je odczuwa - zaznacza rozmówca Bogdana Sawickiego.

Dr hab. Józef Haczyński zwraca także uwagę, że bardzo ważna jest profilaktyka, do której zaliczamy m.in. aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, zdrową dietę, zdrowy sen oraz - w miarę możliwości - wyeliminowanie sytuacji stresujących.

Dlaczego niektórzy reagują na zbliżające się zmiany atmosferyczne, a inni dopiero, kiedy już nastąpią? Dlaczego mieszkańcy wsi są lepiej zahartowani niż mieszkańcy miast? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: dr hab. Józef Haczyński (internista)

Data emisji: 6.02.2018

Godziny emisji: 9.22

kh/abi

Zobacz więcej na temat: Bogdan Sawicki zdrowie pogoda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekstremalne zjawiska pogodowe staną się w Polsce normą?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 15:00
Tegoroczne lato nas nie rozpieszcza - przez kraj przetaczają się burze, nawałnice i wichury. Czy czeka nas zmiana klimatu? - Informacje o groźnych zjawiskach meteorologicznych pojawiały się już w XIX wieku - uspokaja synoptyk Małgorzata Tomczuk. 
rozwiń zwiń