Jedziemy na karnawał do Wenecji!

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 15:00
W "Czterech porach roku" ruszymy do Wenecji, by znaleźć się w samym środku trwającego tam karnawału! O niezwykłej atmosferze tego wydarzenia opowiedziała Julia Wollner, dziennikarka, doktor filologii włoskiej i redaktor naczelna kwartalnika "Lente".
Audio
  • Julia Wollner o modzie i zwyczajach w czasie weneckiego karnawału (Cztery pory roku/Jedynka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

Nieodłącznym elementem weneckiego karnawału są charakterystyczne maski i kostiumy, które - jak się okazuje - są nasycone symboliką. - Rodowici mieszkańcy miasta są dumni z kostiumów i masek przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Maska staje się swego rodzaju ucieczką, bo pozwala zakryć tożsamość, a z drugiej - jest powrotem do historii rodziny. Maski mogą być bardzo wymyślne i żadnych ograniczeń, jak na karnawał przystało, nie ma - powiedziała rozmówczyni Małgorzaty Raduchy.

Jak więc wyglądają maski, należące do kanonu karnawałowej mody? - Zwykła biała maska stanowi część tradycyjnego kostiumu z trójgraniastym czarnym kapeluszem i czarną peleryną. To chyba najbardziej tradycyjna maska zwykle noszona przez mężczyzn. Jej damskim odpowiednikiem jest niezwykle uwodzicielska czarna maska, często obciągnięta jakimś drogocennym materiałem i - zgodnie z modą, która panowała w XVI/XVII wieku - często noszona z dużym dekoltem - dodała Julia Wollner. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Julia Wollner (dziennikarka, doktor filologii włoskiej i redaktor naczelna kwartalnika "Lente", pierwszego w Polsce drukowanego magazynu w całości poświęconego śródziemnomorskiej kulturze, sztuce i stylowi życia)

Data emisji: 7.02.2018

Godziny emisji: 9.22

abi/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skarby ukryte w produktach zbożowych

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 11:50
Makarony, kasze, płatki, mąka i pieczywo, czyli produkty zbożowe w naszej diecie. Wiele osób z nowym rokiem podjęło zobowiązanie, że będzie się zdrowo odżywiać. O zbilansowanej diecie, bogatej w przetwory zbożowe, mówił dr Dariusz Włodarek z SGGW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Azja cały czas jest dla nas tajemnicza i egzotyczna

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 15:45
Igrzyska w Pjongczangu rozpoczynają się 9 lutego. Postanowiliśmy przybliżyć słuchaczom tak odległy kraj, jak Korea Południowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ogród Zuzanny" - po prostu książka o miłości

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 13:52
- Naszą intencją było napisanie fajnej książki dla kobiet - powiedziały w "Czterech porach roku" Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska, autorki książki "Ogród Zuzanny".  
rozwiń zwiń