Piosenka jest dobra na wszystko. Recepta na przebój

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 11:54
Jak napisać muzyczny przebój, czyli piosenkę, która będzie cieszyła się uznaniem słuchaczy i na długo zapadnie im w pamięć? A jeśli już taki przebój powstanie, to można go zgłosić na konkurs Polskiego Radia i stowarzyszenia ZAIKS na piosenkę stulecia.
Audio
  • Marek Kościkiewicz o recepcie na przebój oraz konkursie Polskiego Radia i ZAIKS-u na przebój stulecia (Cztery pory roku/Jedynka)
Marek Kościkiewicz
Marek KościkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Każdy ma swoją receptę na przebój - mówi Marek Kościkiewicz, autor wielu przebojów. Ale pewne rzeczy są wspólne. Muzyk radzi, aby dużo pracować, dużo słuchać, obcować z muzyką, obserwować i być otwartym na pewne mody, które panują w produkcji. A to dlatego, że piosenka musi być w jakiejś formie wykonana.  

Marek Kościkiewicz przypomina słowa Mariana Hemara, który mówił, że tekst nie musi być nadzwyczajny, muzyka też nie musi być nadzwyczajna, ale oba te elementy razem, jeśli się dobrze dopasują, to wtedy mamy przebój. Ważny jest też tzw. szlagwort, czyli zwrot, który jest zapamiętywany przez publiczność np. "Piosenka jest dobra na wszystko", "Kocham cię kochanie moje", czy "Śpiewać każdy może". - Parę słów, a my je zapamiętujemy. (…) Ten szlagwort często zostaje z nami na całe życie - przekonuje.

Muzyk przypomina o konkursie organizowanym przez ZAIKS z okazji jego stulecia. ZAIKS zaprosił do konkursu Polskie Radio. Od poniedziałku (12.10) piosenki (niepublikowane wcześniej i napisane w języku polskim) można zgłaszać do 2 kwietnia 2018. Między 3 a 16 kwietnia Kapituła wybierze spośród nadesłanych utworów 10 najlepszych. Od 18 do 29 kwietnia słuchacze Polskiego Radia będą głosować na wybrane przez siebie kompozycje (poprzez specjalną stronę internetową dedykowaną konkursowi oraz sms-y). Spośród pięciu utworów, które otrzymają największą liczbę głosów, Kapituła w dniach od 1 do 18 maja wybierze zwycięski utwór. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu 2018 r. Pula nagród wynosi 100 tysięcy złotych.

Więcej na stronie: Piosenkana100.polskieradio.pl.


zaiks.jpg
"Piosenka na 100", czyli Polskie Radio i ZAiKS ogłaszają konkurs na przebój roku. Do wygrania 100 tys. złotych

Jak Marek Kościkiewicz tworzy swoje piosenki? Jak robią to inni? Co jest obecnie bardzo pomocne? Jakie są zasady konkursu? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Marek Kościkiewicz (muzyk, zespół De Mono)

Data emisji: 11.02.2018

Godziny emisji: 10.22

ag/abi
Czytaj także

Marek Kościkiewicz: jestem z fanami i chcę by było jedno De Mono

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 18:34
- Apeluję do Andrzeja Krzywego, byśmy znaleźli czas na załagodzenie sporu i powrót do jednego De Mono z oryginalnym składem - mówi muzyk Marek Kościkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Kościkiewicz: niech dobre piosenki idą w świat

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 20:00
- Nie lubię, jak piosenki leżą w szufladzie. Te, które są dobre, trzeba oddawać i niech idą w świat. Stąd ta płyta - mówi muzyk o nowym albumie grupy De Mono.
rozwiń zwiń