Intercyza. Fakty i mity

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 12:32
Intercyza najczęściej kojarzy nam się z pewną nieufnością w stosunku do małżonka i niepewnością co do trwania związku małżeńskiego. O tym, że niekoniecznie musi tak być, przekonywała w "Czterech porach roku" mec. Eliza Kuna.
Audio
  • Mec. Eliza Kuna o zasadach sporządzania intercyzy (cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Eliza Kuna powiedziała, że ludzie decydują się na podpisanie intercyzy z różnych powodów.

- Intercyza to forma zabezpieczenia majątków odrębnych. Od momentu jej podpisania każdy małżonek działa na swój rachunek, tzn. żona gromadzi swój majątek, a mąż - swój. Niekiedy małżonkowie decydują się na podpisanie intercyzy, bo mają nieufność wobec siebie, która wynika ze złych doświadczeń z poprzednich małżeństw. Może być też tak, że gdy jeden małżonek prowadzi działalność gospodarczą, zaciąga kredyty, drugi chce uchronić swój majątek przed ewentualnym zajęciem komorniczym - powiedziała mecenas.

Czy aby poprawnie zawrzeć rozdzielność majątkową, można się po prostu umówić i ją spisać, czy też trzeba to potwierdzić notarialnie?

- Ani umówić i spisać, ani nawet potwierdzić notarialnie. Zwykła umowa pisemna jest absolutnie niedopuszczalna w przypadku rozdzielności. Samo potwierdzenie notarialne też nie jest dostateczną formą. Musi to być forma aktu notarialnego, czyli najbardziej doniosły dokument, który notariusz sporządza w całości - poinformowała Eliza Kuna.

Czy intercyzę można podpisać tylko przed wstąpieniem w związek małżeński? Jak wyglądają drogi zawarcia rozdzielności majątkowej? Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: mec. Eliza Kuna (adwokat)

Data emisji: 13.02.2018

Godziny emisji: 11.22

abi/mg

Czytaj także

Słodkie życie bez cukru? To możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 14:15
Większość z nas nie potrafi sobie wyobrazić życia bez cukru. Można śmiało powiedzieć, że uzależniliśmy się od jego obecności w naszym codziennym życiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa telefoniczna podczas jazdy grozi wypadkiem

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 11:12
Statystyka pokazuje, że 25 proc. wypadków drogowych dzieje się z powodu rozmów kierowców przez telefon komórkowy. To co zatem zrobić, zakazać używania telefonu w czasie jazdy? O tym problemie mówiliśmy w "Czterech porach roku" z psychologiem dr Magdą Drzewiecką-Sarosiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolizja i wypadek. Kiedy można załatwić sprawę polubownie?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 12:52
W "Czterech porach roku" mówiliśmy o odpowiedzialności za kolizje i wypadki, procedurze ubiegania się o odszkodowanie, a także o konsekwencjach ucieczki z miejsca wypadku. Naszym gościem była mec. Katarzyna Ludwig.
rozwiń zwiń