PIT bez tajemnic. Jak go wypełnić i złożyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 10:50
Czas na PIT-y! W audycji przedstawiliśmy podstawowe informacje na temat deklaracji podatkowych i wyjaśniliśmy, który druk jest dla kogo. Na pytania odpowiadała Agnieszka Pasik, kierownik Działu Czynności Analitycznych i Sprawdzających Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga.
Audio
  • Agnieszka Pasik radzi w sprawie zeznań podatkowych (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/mathom

Termin złożenia PIT-28 minął 31 stycznia. Co ma zrobić podatnik, który przegapił ten termin?

- Podatnik powinien ten PIT jak najszybciej złożyć, nie czekając na wezwanie z urzędu. Dobrze jest do tego zeznania dołączyć czynny żal, czyli wyjaśnienie, dlaczego nie złożył swojego zeznania w terminie. Za niezłożenie zeznania podatnik może otrzymać mandat karno-skarbowy w wysokości od 200 zł wzwyż - powiedziała Agnieszka Pasik.  

Termin złożenia PIT-11 mija dopiero 30 kwietnia, ale urzędnicy namawiają, by rozliczyć się wcześniej.  

- Zawsze lepiej rozliczyć się wcześniej, bo w sytuacji, gdy urząd zauważy błąd, wcześniej można ten błąd skorygować. Osoby oczekujące na zwrot nadpłaty wcześniej tę nadpłatę uzyskają. Zwracamy w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia zeznania - poinformowała urzędniczka.

Jakie błędy najczęściej popełniają podatnicy? Dlaczego złożenie zeznania elektronicznie zmniejsza ryzyko popełnienia błędów? Co możemy odliczyć? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Agnieszka Pasik (kierownik Działu Czynności Analitycznych i Sprawdzających Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga)

Data emisji: 15.02.2018

Godziny emisji: 9.21

abi/ag

Czytaj także

"Czekolada dla każdego, dla młodszego i starszego"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 12:00
- W czekoladzie mamy sporo żelaza i magnezu, ale przede wszystkim, gdy ją jemy czy pijemy, w naszych głowach wytwarzają się endorfiny, hormony szczęścia - mówił Janusz Profus, maestro czekolady, który odwiedził nasze studio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się biorą szumy uszne?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 13:16
W "Czterech porach roku" rozmawialiśmy o walce z szumami usznymi. Skąd biorą się szumy i kiedy należy zgłosić się do lekarza? Między innymi na te pytania odpowiedziała dr Danuta Raj-Koziak z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam, gdzie królują wzory ludowe

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 14:50
Słynne mleko i śmietanka do kawy. Przepiękna Arkadia i pełen sekretów Nieborów. Dżemy znane na całym świecie. Skansen w Maurzycach i pierwszy na świecie spawany stalowy most. W sobotę zabraliśmy słuchaczy do Łowicza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni moment na udokumentowanie najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 14:06
Polskie Radio uruchomiło specjalny internetowy serwis edukacyjno-społeczny, który w sposób jasny i przejrzysty ma przybliżyć historię niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów pracy z czasów drugiej wojny światowej. Można też przesłać własne relacje.
rozwiń zwiń