X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Edukacja muzyczna i jej korzyści dla rozwoju dzieci

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 12:31
Dlaczego nie powinniśmy lekceważyć lekcji muzyki i korzystać z zajęć dodatkowych, np. w domach kultury? Jakie korzyści z kształcenia muzycznego pokazują wyniki badań międzynarodowych? O tym mówili Lidia Bajkowska - pedagog, muzykolog, i Adam Ługowski - portal www.edukacjamuzyczna.org.  
Audio
  • Lidia Bajkowska i Adam Ługowski o zaletach edukacji muzycznej (Cztery pory roku/Jedynka)
Wszystkie badania potwierdzają, że gra na instrumencie muzycznym lub śpiew mają gigantyczny wpływa na rozwój szeroko pojętego intelektu dziecka
Wszystkie badania potwierdzają, że gra na instrumencie muzycznym lub śpiew mają gigantyczny wpływa na rozwój szeroko pojętego intelektu dzieckaFoto: Pixabay

Adam Ługowski powiedział, że wszystkie badania potwierdzają, że gra na instrumencie muzycznym lub śpiew mają gigantyczny wpływa na rozwój szeroko pojętego intelektu dziecka.

- Dzieci, które uczą się gry na instrumencie i ćwiczą śpiew, osiągają lepsze wyniki na egzaminach ze wszystkich przedmiotów ścisłych, czytają więcej książek, łatwiej uczą się języków obcych. Słuchanie muzyki zmienia różne emocje w człowieku - może motywować, podnosić na duchu, natomiast samo słuchanie to za mało. Największe efekty przynosi trening. Dziecko grając z nut ćwiczy koordynację pracy obu rąk, słuch i czytanie z nut. Rusza się całe ciało. Organizm otrzymuje tyle bodźców jednocześnie, że trudno porównać to do bodźców, które otrzymałby z nauki jakiegokolwiek innego przedmiotu - poinformował.

Lidia Bajkowska powiedziała, że nie trzeba od razu kupować fortepianu, by umożliwić dziecku ustawiczny rozwój.

- Teraz fortepian może być nawet w komputerze. Klawiaturę mają nawet małe keyboardy. Chodzi o te osiem klawiszy, które jak schody prowadzą do pałacu oktawy. Dziecko przez skojarzenia obrazowe, personifikacje, zabawę uczy się błyskawicznie. Słowo nuta dla dziecka nic nie znaczy. Trzeba użyć personifikacji, np. że pięciolinia to muzyczna drabina, na którą nutki wchodzą, spychają się - powiedziała w rozmowie z Romanem Czejarkiem.

Jak skutecznie użyć dzieci muzyki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Lidia Bajkowska (pedagog, muzykolog, autorka książek dotyczących wuchowania muzycznego) i Adam Ługowski - portal www.edukacjamuzyczna.org

Data emisji: 15.02.2018

Godziny emisji: 10.21

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piosenka jest dobra na wszystko. Recepta na przebój

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 11:54
Jak napisać muzyczny przebój, czyli piosenkę, która będzie cieszyła się uznaniem słuchaczy i na długo zapadnie im w pamięć? A jeśli już taki przebój powstanie, to można go zgłosić na konkurs Polskiego Radia i stowarzyszenia ZAIKS na piosenkę stulecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 13:37
Każdy z nas prowadzi domową apteczkę, ale nie każdy ma dostateczną wiedzę na temat tego, w jakich warunkach i przez jaki czas powinno się przechowywać lekarstwa. O tym jakich błędów unikać mówił w "Czterech porach roku" prof. Aleksander Mazurek z Narodowego Instytutu Leków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT bez tajemnic. Jak go wypełnić i złożyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 10:50
Czas na PIT-y! W audycji przedstawiliśmy podstawowe informacje na temat deklaracji podatkowych i wyjaśniliśmy, który druk jest dla kogo. Na pytania odpowiadała Agnieszka Pasik, kierownik Działu Czynności Analitycznych i Sprawdzających Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga.
rozwiń zwiń