Gdy nasze oczy potrzebują lekarza

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 11:00
Czy okulary korekcyjne powinno się nosić przez cały czas? Czy okulary kupowane "na oko" na stacji benzynowej mogą narobić więcej szkody niż pożytku? Między innymi na te pytania odpowiadała dr Anna Maria Ambroziak, okulista z Instytutu Oka w Warszawie.
Audio
Okulary np. ze stacji benzynowej nie nadają się do stałego noszenia
Okulary np. ze stacji benzynowej nie nadają się do stałego noszeniaFoto: Shutterstock

- Dzieci i młodzież muszą nosić okulary na stałe, bo inaczej wada będzie postępować. Z kolei osoby dorosłe po prostu potrzebują korekcji. Należy z tego korzystać, bo mózg poradzi sobie bez okularów, ale nie jest to dla niego komfortowe - powiedziała rozmówczyni Romana Czejarka.

Anna Maria Ambroziak przyznała, że okazjonalne użycie okularów, np. ze stacji benzynowej, nie powinno zaszkodzić. Jednak takie okulary nie nadają się do stałego użytkowania.

- Szkło powinno być dobrane. Dlatego nie powinniśmy kupować okularów na stacji benzynowej. Możemy tym zrobić bardzo dużo optycznego bałaganu dla naszego mózgu i możemy być przewlekle zmęczeni. Jeżeli ktoś np. po zabiegu potrzebuje dodatku do bliży i użyje takich okularów, ale przez bardzo krótki czas, to nie jest problem. W przypadku oczu każdy błąd nie jest wybaczany - poinformowała.

Jak bez wizyty u okulisty sprawdzić, czy kilkumiesięczne dziecko widzi prawidłowo? Jak wybierać okulary? Jakie podstawowe badania powinien wykonywać okulista, a często nie wykonuje? Co to znaczy, że soczewki mogą być niehigieniczne? O tym w nagraniu.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Anna Maria Ambroziak (okulista z Instytutu Oka w Warszawie)

Data emisji: 19.02.2018

Godziny emisji: 9.22

abi/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak skutecznie walczyć z otyłością?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 12:25
Co bardziej pomaga: dieta, ćwiczenia czy leki? Jakie są wskazania do operacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozpoznać chorą tarczycę?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:41
Kiedy tarczyca choruje, nie boli i zwykle długo nie daje o sobie znać. Ale skutki zaburzeń w pracy tego gruczołu mają wpływ na cały organizm. Chorób tarczycy nie wolno lekceważyć.
rozwiń zwiń