Koncert "To, co najpiękniejsze… - Zima"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 14:17
To drugi z serii wyjątkowych koncertów zapoczątkowanych przez Polskie Radio jesienią 2017 roku. Ich celem jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki, w tym również klasycznej, wśród odbiorców, którzy nie są jeszcze koneserami, ale poszukują kontaktu z kulturą wysoką.
Audio
  • Zapowiedź koncertu "To, co najpiękniejsze… - Zima" (Cztery pory roku/Jedynka)
Polska Orkiestra Radiowa
Polska Orkiestra RadiowaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Po odsłonie jesiennej, entuzjastycznie przyjętej przez publiczność, nadszedł czas na odsłonę zimową, podczas której nastąpi zderzenie dwóch muzycznych światów: rocka w interpretacji artystów związanych z projektem Męskie Granie Orkiestra 2017 oraz muzyki klasycznej, reprezentowanej przez Polską Orkiestrę Radiową. Koncert odbędzie się 24 lutego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

W pierwszej części można będzie podziwiać "niepokornych i niepowtarzalnych, oryginalnych i niekonwencjonalnych" artystów skupionych wokół projektu Męskie Granie w składzie: Tomasz Organek, Monika Brodka, Piotr Rogucki, Antoni "Ziut" Gralak, Robert Markiewicz, Adam Staszewski, Tomasz Lewandowski, Natalia Zamilska, Agim Dżeljilji, Michał Kowalonek i Lesław Matecki. Na scenie artyści zaprezentują utwory z albumu "Męskie Granie 2017", którego wydawcą jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Ta część koncertu będzie transmitowana w radiowej Trójce od godz. 19.00.

Druga część koncertu będzie należała do Polskiej Orkiestry Radiowej, którą poprowadzi dyrektor artystyczny - Michał Klauza. POR - jedyna orkiestra istniejąca obecnie w strukturach publicznego nadawcy - zaprezentuje Suitę na orkiestrę estradową Dymitra Szostakowicza - jednego z najwybitniejszych symfoników XX wieku.

- To jest utwór genialny, utwór, który łączy wszystkie gatunki muzyczne - zachwala dziennikarz muzyczny Pawel Sztompke. Jego zdaniem ta część koncertu będzie zdecydowanie lepsza niż Męskie granie. Przypomina, że Szostakowicz napisł ten utwór z myślą o orkiestrze jazzowej, która tuż przed wybuchem II wojny światowej powstała w ZSRR. Fragment tego utworu jest wykorzystany w słynnym filmie "Oczy szeroko zamknięte". Druga część koncertu będzie transmitowana w radiowej Jedynce od godz. 20.

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Paweł Sztompke (dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki)

Data emisji: 19.02.2018

Godziny emisji: 10.22

ag/mg

Czytaj także

"Już nie zapomnisz mnie". Koncert utworów Henryka Warsa w Studiu Piosenki Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 10:00
28 października w Studiu im. Władysława Szpilmana młodzi wokaliści i śpiewający aktorzy, którzy zaprezentowali najpiękniejsze piosenki napisane przez Henryka Warsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Między nami" - koncert utworów Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 22:01
Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania wyjątkowego koncertu. W Studiu im. Władysława Szpilmana w sobotę wieczorem, w dniu Święta Niepodległości, wystąpili młodzi wokaliści i śpiewający aktorzy, którzy zaprezentowali najważniejsze kompozycje z repertuaru Jacka Kaczmarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nic dwa razy się nie zdarza", czyli koncert utworów Łucji Prus w Studiu Piosenki Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 22:00
Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia zaprasza na kolejny koncert - tym razem w żeńskiej obsadzie. W Studiu im. Władysława Szpilmana młode wokalistki i śpiewające aktorki wykonały najbardziej znane utwory z repertuaru Łucji Prus. 
rozwiń zwiń