Smog. Za PRL-u było gorzej?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 15:26
Tak mówią ci, którzy bagatelizują coraz częstsze informacje o przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza. A z powodu smogu rocznie umiera w Polsce ponad 40 tysięcy ludzi. To tyle, ile mieszka np. w Ciechanowie.
Audio
  • Rozmowa z Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Rozmowa z doktor Agnieszką Dmowską-Koroblewską (Cztery pory roku/Jedynka)
Człowiek w masce przeciwpyłowej
Człowiek w masce przeciwpyłowejFoto: pixabay/ResproPolska

Europejska Agencja Ochrony Środowiska opracowała ranking najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast. W pierwszej dziesiątce aż sześć to polskie miasta. Według europejskich norm, smog w wielu miastach w Polsce trwa ponad 100 dni. Z tego powodu w licznych obszarach, np. w Krakowie czy na Śląsku, wprowadza się bezpłatne przejazdy komunikacja publiczną.

W czwartek (22.02) Polska przegrała z Komisją Europejską spór w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w sprawie zanieczyszczenia powietrza. Sędziowie uznali, że Polska naruszyła unijne prawo, bo nie przestrzegała dziennych i rocznych dopuszczalnych wartości stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu.

Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego przyznaje, że za PRL-u powietrze było bardziej zanieczyszczone. - Ale my żyjemy tu i teraz i nie godzimy się, aby nasze dzieci oddychały czymś, w czym wielokrotnie przekroczone są normy stężenia pyłów - mówi. Nie zgadza się też z zarzutami, że alarmując, o smogu ktoś chce zrobić na tym interes. Podkreśla, że w celu kompleksowego rozwiązania problemu niezbędne są intensywne działania ze strony rządu, czyli programy pomocowe, które będą zmniejszać ubóstwo energetyczne.

Pyłu, który wdychamy, nie widać, ale widać jego następstwa w układzie oddechowym. - Najbardziej na pyły i zanieczyszczenia narażone są pęcherzyki płucne, szczególnie u osób starszych, u chorych na POChP czy u astmatyków - mówi dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska. Zwraca uwagę, że najdrobniejsze cząsteczki 2,5 przenikają do krwi i powodują jej zagęszczenie, co może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Podkreśla, że z biegiem lat zauważyła różnicę. - Kiedyś za zanieczyszczenia odpowiedzialny był głównie przemysł, a obecnie gospodarstwa domowe - zauważa. Ostrzega, że smog ma właściwości kancerogenne, czyli powoduje raka. Jej zdaniem świadomość społeczeństwa w sprawie następstw smogu jest zbyt mała.

W jakim stopniu za smog odpowiedzialne są samochody? Gdzie szukać dofinansowania do wymiany kotła? Dlaczego dzieci są bardziej narażone na konsekwencje smogu? Jakie choroby powoduje zanieczyszczenie powietrza? W jaki sposób można się przed nim bronić? Posłuchaj nagrań obu rozmów.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Piotr Siergiej (rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego), dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska (otolaryngolog)

Data emisji: 22.02.2018

Godziny emisji: 10.20 i 11.21

ag/mg

Czytaj także

Czy maseczki chirurgiczne dają ochronę przed smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 14:08
- Na powikłania po paleniu tytoniu pracuje się całe życie, a smog potrafi zabić w kilka dni - powiedział w "Czterech porach roku" alergolog prof. Bolesław Samoliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: od 1 stycznia 2018 roku "antysmogowe" taryfy na energię elektryczną

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 15:41
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od stycznia 2018 r. obowiązywać zacznie nowa taryfa na energię elektryczną, przeznaczoną do ogrzewania. Ma to być element walki ze smogiem.
rozwiń zwiń