Dorosłe niedojrzałe dzieci. Problem powszechnieje

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 11:18
"Synku, obiadek masz w lodówce, koszula wyprasowana, pranie zrobię, gdy wrócę z pracy". Nikogo chyba nie dziwi takie zdanie wypowiedziane do 10-latka. Ale do 30-latka? O pokoleniu niesamodzielnych dorosłych w "Czterech porach roku" mówiliśmy z psycholog Moniką Dreger z Warszawskiej Grupy Psychologicznej.
Audio
  • Przyczyny niedojrzałości dorosłych (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Monika Dreger powiedziała, że problem wynika z faktu, że rodzice popełnili błąd już we wczesnym dzieciństwie, na początku procesu wychowawczego. Takim pierwszym istotnym błędem jest nadopiekuńczość.

- Rodzice nie wymagają, nie oczekują i właściwie wszystko załatwiają za dziecko. Kiedy dziecko ma koleżeński problem w szkole, to rodzice idą go rozwiązać zamiast dopingować syna do tego, by sam to zrobił. I tak ze wszystkim - powiedziała w rozmowie ze Sławą Bieńczycką.

Co mogą zrobić rodzice niedojrzałych dorosłych?

- Oczywiście postawić oczekiwania. To jest bardzo trudne, bo jeśli przez ponad dwadzieścia parę lat w domu funkcjonował jakiś system i my nagle ten system zmieniamy, to syn czy córka będą potrzebowali czasu, żeby się w tym systemie odnaleźć. Dajmy temu człowiekowi czas, żeby zmienił coś w swoim życiu. Niestety musimy to wyegzekwować. Jeżeli powiemy mu, żeby do przyszłych wakacji się wyprowadził, nie wyprowadzi się, a my wobec tego przesuwamy termin o kolejny rok to nauczymy tylko tego, że może tych wymagań nie spełniać - powiedziała psycholog.

Jaka jest druga istotna przyczyna niedojrzałości dorosłych? Dlaczego przyjęło się, że ten problem dotyczy przede wszystkim synów? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Monika Dreger (psycholog, Warszawska Grupa Psychologiczna)

Data emisji: 23.02.2018

Godziny emisji: 10.20

abi/kh

Czytaj także

Smartfony - nowe zagrożenie dla zdrowia psychicznego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 10:00
Wraz z rozwojem nowych technologii w psychologii pojawiły się dwa pojęcia dotyczące uzależnienia od smartfonu: fonoholizm i nomofobia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Dziedzictwa. Kontakt z kulturą i historią sposobem na stres

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 13:00
Rok 2018 został ogłoszony Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. - Ma on nam pokazać, że dziedzictwo to nie tylko zabytki. To także literatura, sztuka, rzemiosło, tradycje, opowieści, obyczaje, kulinaria, piosenki i filmy - mówi dr Joanna Sanetra-Szeliga z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hygge oswojone. Jak celebrować codzienność?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 20:00
Dania zachwyciła świat filozofią hygge. Czy także dla Polaków może ona stanowić klucz do szczęśliwego i pięknego życia?
rozwiń zwiń