Jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 13:48
Pierwsza praca i pierwszy etat to z reguły szał radości "mam pracę!". Są składki emerytalne i zdrowotne, normy czasowe i wszystkie przywileje etatowego zatrudnienia. Ale z czasem może się zdarzyć, że ktoś znajdzie inną pracę, która z różnych względów bardziej mu odpowiada, albo pracodawca rozczarował się pracą podwładnego. W "Czterech porach roku" porady z prawa pracy.
Audio
  • Wszystko o zwolnieniach z pracy (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/rawpixels

Wątpliwości z rozwiązaniem umowy nie ma, kiedy praca jest zawarta na czas określony. Bo obie strony wcześniej się umówiły, kiedy się rozstaną. Z etatem zawartym na czas nieokreślony już tak prosto nie jest. Kodeks Pracy przewiduje bowiem okres przejściowy od chwili powiadomienia pracownika lub pracodawcy o chęci rozwiązania umowy do opuszczenia przez niego miejsca pracy.

- To chroni obie strony - zauważa mecenas Katarzyna Tryniszewska. Pracownika, aby miał czas ewentualnie poszukać innego zajęcia, a pracodawcę, by z dnia na dzień nie dowiedział się, że traci specjalistę i szukał kogoś na jego miejsce.

Rozwiązanie umowy może nastąpić za porozumieniem stron, bądź z inicjatywy jednej ze stron. Czym to się różni? W jakim terminie, z jakich powodów i przy zachowaniu jakich warunków można kogoś zwolnić dyscyplinarnie? Czy fakt, że w firmie przepracowało się 25 lat chroni przed zwolnieniem?

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Rozmawia: Bogdan Sawicki

Gość: mecenas Katarzyna Tryniszewska (ekspert prawa praacy)

Data emisji: 27.02.2018

Godziny emisji: 11.20

ag/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opłaty za groby. Nie taki wieczny odpoczynek

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 15:15
Żegnając kogoś bliskiego zwykle mówimy, że odprowadzamy go na miejsce wiecznego spoczynku. Jednak - jak się okazuje - prawo do miejsca na cmentarzu wcale nie jest wieczne!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie każdy wypadek na stoku wiąże się z odszkodowaniem"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 15:30
- Powiedziałabym, że narciarstwo to sport ekstremalny i tak też jest traktowany przez ubezpieczycieli i w orzecznictwie - mówi mec. Eliza Kuna. W audycji sprawdziliśmy, kiedy można domagać się odszkodowania po wypadku na stoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawa i obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:01
Wspólnota mieszkaniowa to twór, który skupia właścicieli mieszkań w danym budynku. Wspólnota, nie będąc osobą prawną, może być stroną umów, może być pozywana do sądu i sama ma możliwość pozywania. Ma pewną niezależność, choć nie ma majątku, bo ten należy do współwłaścicieli.
rozwiń zwiń