X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 13:48
Pierwsza praca i pierwszy etat to z reguły szał radości "mam pracę!". Są składki emerytalne i zdrowotne, normy czasowe i wszystkie przywileje etatowego zatrudnienia. Ale z czasem może się zdarzyć, że ktoś znajdzie inną pracę, która z różnych względów bardziej mu odpowiada, albo pracodawca rozczarował się pracą podwładnego. W "Czterech porach roku" porady z prawa pracy.
Audio
  • Wszystko o zwolnieniach z pracy (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/rawpixels

Wątpliwości z rozwiązaniem umowy nie ma, kiedy praca jest zawarta na czas określony. Bo obie strony wcześniej się umówiły, kiedy się rozstaną. Z etatem zawartym na czas nieokreślony już tak prosto nie jest. Kodeks Pracy przewiduje bowiem okres przejściowy od chwili powiadomienia pracownika lub pracodawcy o chęci rozwiązania umowy do opuszczenia przez niego miejsca pracy.

- To chroni obie strony - zauważa mecenas Katarzyna Tryniszewska. Pracownika, aby miał czas ewentualnie poszukać innego zajęcia, a pracodawcę, by z dnia na dzień nie dowiedział się, że traci specjalistę i szukał kogoś na jego miejsce.

Rozwiązanie umowy może nastąpić za porozumieniem stron, bądź z inicjatywy jednej ze stron. Czym to się różni? W jakim terminie, z jakich powodów i przy zachowaniu jakich warunków można kogoś zwolnić dyscyplinarnie? Czy fakt, że w firmie przepracowało się 25 lat chroni przed zwolnieniem?

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Rozmawia: Bogdan Sawicki

Gość: mecenas Katarzyna Tryniszewska (ekspert prawa praacy)

Data emisji: 27.02.2018

Godziny emisji: 11.20

ag/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opłaty za groby. Nie taki wieczny odpoczynek

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 15:15
Żegnając kogoś bliskiego zwykle mówimy, że odprowadzamy go na miejsce wiecznego spoczynku. Jednak - jak się okazuje - prawo do miejsca na cmentarzu wcale nie jest wieczne!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie każdy wypadek na stoku wiąże się z odszkodowaniem"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 15:30
- Powiedziałabym, że narciarstwo to sport ekstremalny i tak też jest traktowany przez ubezpieczycieli i w orzecznictwie - mówi mec. Eliza Kuna. W audycji sprawdziliśmy, kiedy można domagać się odszkodowania po wypadku na stoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawa i obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:01
Wspólnota mieszkaniowa to twór, który skupia właścicieli mieszkań w danym budynku. Wspólnota, nie będąc osobą prawną, może być stroną umów, może być pozywana do sądu i sama ma możliwość pozywania. Ma pewną niezależność, choć nie ma majątku, bo ten należy do współwłaścicieli.
rozwiń zwiń