Nie lekceważ odczuwanego bólu!

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 17:30
- Nawet bolącą głowę należy zdiagnozować i wdrożyć leczenie - podkreśliła w audycji "Cztery pory roku" dr n. med. Anna Błażucka.
Audio
  • Nie lekceważ odczuwanego bólu! (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ESB Professional/shutterstock.com

- Sami nie powinniśmy leczyć bólu, z bólem należy się zgłosić do specjalisty. On oceni, jaki to jest rodzaj bólu i jakie mamy możliwości pomocy (...) Nie ma jednego leku przeciwbólowego, który działałby we wszystkich rodzajach bólu. Mało tego - leki przeciwbólowe nie działają we wszystkich rodzajach bólu - wskazała gość radiowej Jedynki.

Dr n. med. Anna Błażucka powiedziała, że ból głowy Polacy na potęgę leczą sami. - A bóle głowy, które są źle leczone, leczone lekami przeciwbólowymi łykanym w coraz większych ilościach doprowadzają do tego, że mamy przewlekłe bóle głowy. Te bóle nie reagują na leczenie - wytłumaczyła.

Jak zwróciła uwagę ekspert, wszechobecne reklamy leków nie mówią o powikłaniach związanych z ich stosowaniem. - O chorobie wrzodowej i krwawieniach z przewodu pokarmowego wszyscy wiedzą. Natomiast o tym, że te leki bardzo niekorzystnie wpływają na serce czy nerki się nie mówi - zauważyła.

Czy istnieją niefarmakologiczne metody leczenia bólu? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr n. med. Anna Błażucka (Instytut Diagnostyki i Leczenia Bólu)

Data emisji: 5.03.2018

Godzina emisji: 9.23

kk

Zobacz więcej na temat: zdrowie NAUKA Roman Czejarek

Czytaj także

Dlaczego dzieci moczą się nocą? Jak poradzić sobie z tym problemem?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 14:41
- Moczy się ok. 300 tys. dzieci w Polsce. W każdej klasie szkolnej, statystycznie, moczy się dwoje, troje dzieci - powiedziała w raidowej Jedynce prof. Danuta Zwolińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzień kobiet z cytologią" - bezpłatne badania

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 15:46
Wciąż zbyt mało kobiet korzysta z badań cytologicznych pozwalających m.in. wcześnie wykryć raka szyjki macicy - uważają eksperci.
rozwiń zwiń