X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Edynburgu powstanie pomnik generała Stanisława Maczka

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 12:00
Edynburg uhonoruje pomnikiem polskiego bohatera, generała Stanisława Maczka, który większość powojennego życia spędził właśnie w tym mieście pracując jako barman w hotelu Learmonth. 
Audio
  • W Edynburgu powstanie pomnik generała Stanisława Maczka (Cztery pory roku/Jedynka)
Gen. Stanisław Maczek
Gen. Stanisław MaczekFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Stanisław Maczek zmarł w 1994 roku w wieku 102 lat. Teraz odlana z brązu postać generała zostanie umieszczona na dziedzińcu City Chambers w Royal Mile, w centrum Edynburga.

- Ostateczna wersja pomnika będzie przedstawiała generała na ławeczce, bo poprzednią planowaną lokalizacją był park przed uniwersytetem. Podobno generał z żoną bardzo lubili tam przesiadywać. Udało się jednak wybrać jeszcze lepsze miejsca dla pomnika - mówi w "Czterech porach roku" rzeźbiarz Bronisław Krzysztof rzeźbiarz, autor pomnika gen. Maczka, który zdradził także jak powstawał projekt rzeźby oraz czy do generała będzie można się dosiąść. 

WIĘCEJ NA TEMAT GENERAŁA MACZKA W RADIACH WOLNOŚCI

- Generał Maczek to postać wybitna, szlachetna. Wprowadził zupełnie nieznaną podczas II wojny światowej strategię prowadzenia wojen - mówi w jedynce historyk Krzysztof Bąkała z Muzeum Niepodległości. Jaką? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

W szkockiej stolicy stoi już pomnik słynnego niedźwiedzia Wojtka, adoptowanego przez polskich żołnierzy. W "Czterech porach roku" opowiadał o nim mieszkający w Szwecji aktor Tomasz Borkowy. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Bronisław Krzysztof (rzeźbiarz, autor pomnika gen. Stanisława Maczka), Krzysztof Bąkała (historyk, Muzeum Niepodległości), Tomasz Borkowy (aktor)

Data emisji: 5.03.2018

Godzina emisji: 11.17

kh/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opowieść o niedźwiedziu, co pociski nosił

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 19:37
Choć są zdjęcia i relacje, to w tę historię trudno uwierzyć. W polskiej armii w czasie II wojny światowej służył niedźwiedź Wojtek. Przeszedł cały szlak bojowy armii generała Władysława Andersa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski pilot będzie symbolem wystawy brytyjskiego RAF

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 16:21
Pułkownik Franciszek Kornicki był jednym z setek polskich lotników, którzy w czasie wojny walczyli pod niebem Wielkiej Brytanii, aby uchronić tę ostatnią "wyspę nadziei" przed niemiecką agresją. Większość z nich wykształciła się w Szkole Orląt w Dęblinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni moment na udokumentowanie najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 14:06
Polskie Radio uruchomiło specjalny internetowy serwis edukacyjno-społeczny, który w sposób jasny i przejrzysty ma przybliżyć historię niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów pracy z czasów drugiej wojny światowej. Można też przesłać własne relacje.
rozwiń zwiń