60. urodziny "Podwieczorku przy mikrofonie"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 15:02
Audycja z udziałem publiczności była nadawana z hotelu Bristol. W latach 1936-1939 zyskała ogromną popularność. Na stałe "Podwieczorek przy mikrofonie" zagościł na antenie dopiero w 1958 roku. 
Audio
  • 60. urodziny "Podwieczorku przy mikrofonie" (Cztery pory roku/Jedynka)

Na pomysł odnowienia przedwojennej audycji wpadł Andrzej Rumian, który do współpracy zaprosił reżysera Jana Zelnika. Nadawano ją najczęściej z kawiarni Stolica. Program tworzyli poeta Roman Sadowski i satyryk Jerzy Baranowski. W role konferansjerów wcielali się Zenon Wiktorczyk i Mieczysław Pawlikowski. W gronie prowadzących znaleźli się też: Jan Pietrzak, Tadeusz Ross, Lucjan Kydryński, Eryk Lipiński i Kazimierz Rudzki. Znakomity poziom zapewniali wybitni artyści, m.in.: Hanka Bielicka, Jerzy Ofierski, Kazimierz Brusikiewicz oraz pisarz i satyryk Marian Załucki.

- To była zupełna rewolucja na ówczesne czasy. Zresztą na te czasy powojenne także. Radio zorganizowało poważną estradową audycję. Ten "Podwieczorek przy mikrofonie" przedwojenny był głównie audycją muzyczną. Ten powojenny to jednak była przede wszystkim audycja rozrywkowa - mówi Teresa Drozda z Radia Dla Ciebie. 

- "Podwieczorek przy mikrofonie" to troszkę taka bajaderka, w której była masa różnych elementów, które pewnie część publiczności lubiła bardziej i mniej. To pewnego rodzaju dokument epoki, bo w "Podwieczorku" pojawiali się na przykład poeci, którz recytowali swoje wiersze. To nieprawdopodobna skarbnica wiedzy o epoce i naszych artystach - dodaje Teresa Drozda. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Teresa Drozda (dziennikarka)

Data emisji: 7.03.2018

Godzina emisji: 10.20

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To, co najpiękniejsze... - Zima". Wyjątkowy koncert

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 16:55
Polskie Radio zaprasza na wyjątkowy koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze... - Zima" pod patronatem Rady Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń