Aplikacja Pola - łatwy sposób na polskie zakupy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 13:17
Za pomocą aplikacji Pola, stworzonej przez Klub Jagielloński, można dowiedzieć się więcej o przedsiębiorstwie, które wyprodukowało wybrany produkt. Wystarczy zeskanować kod kreskowy i wszystko okazuje się jasne!
Audio
  • Jeśli produkt otrzymuje 80 czy 90 punktów to jest już bardzo dobrze (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (domena publiczna)

Z aplikacji można się dowiedzieć, miedzy innymi, czy dany producent tworzy wykwalifikowane miejsca pracy. Kod kreskowy rozpoczynający się na 590 oznacza, że dany produkt został wyprodukowany lub jest dystrybuowany przez przedsiębiorstwo zarejestrowane w Polsce.

Na jakiej podstawie aplikacja określa polskość danego produktu? Kryteriów jest na tyle dużo, że jeśli produkt otrzymuje 80 czy 90 punktów do jest bardzo dobrze. - Mamy pięć kryteriów, na podstawie których producent otrzymuje ocenę końcową: udział polskiego kapitału (maks. 35 punktów), produkcja na terenie Polski (30 punktów), prowadzenie działu badań i rozwoju w Polsce (15 punktów), rejestracja przedsiębiorstwa w Polsce (10 punktów), bycie częścią zagranicznego koncernu (10 punktów) - wyliczył Maciej Dulak, koordynator projektu aplikacji Pola.

A skąd biorą się informacje, z których potem to oprogramowanie korzysta? - Mamy zespół, który w sytuacji, gdy jakaś marka nie jest wpisana do naszej bazy, uzupełnia ją. Istnieje możliwość zgłoszenia producenta za pomocą specjalnego formularza, a my staramy się bazę na bieżąco uzupełniać - dodał.    

Dlaczego w samolotach i pociągach polskich spółek często nie serwuje się polskich produktów? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Maciej Dulak (koordynator projektu aplikacji Pola Klubu Jagiellońskiego)

Data emisji: 8.03.2018

Godzina emisji: 10.20

abi/kk

Czytaj także

Powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 13:00
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Muzeum poświęcone historii podziemia komunistycznego powstaje właśnie w Ostrołęce. - Mamy nadzieję, że zostanie ono otwarte jesienią tego roku - mówi dyrektor placówki Jacek Karczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezentacja garnków, kołder, sprzętu medycznego. Jak się nie dać oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 14:43
Osoby, które prowadzą prezentacje korzystają z różnych trików. Jak nie dać się nabrać? Co zrobić, gdy kupiliśmy coś, czego nie chcemy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie lekceważ odczuwanego bólu!

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 17:30
- Nawet bolącą głowę należy zdiagnozować i wdrożyć leczenie - podkreśliła w audycji "Cztery pory roku" dr n. med. Anna Błażucka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Edynburgu powstanie pomnik generała Stanisława Maczka

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 12:00
Edynburg uhonoruje pomnikiem polskiego bohatera, generała Stanisława Maczka, który większość powojennego życia spędził właśnie w tym mieście pracując jako barman w hotelu Learmonth. 
rozwiń zwiń