Polacy lubią czynić dobro

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 11:39
Z badania "Podejście Polaków do czynienia dobra" wynika, że do czynienia dobra mamy bardzo różne podejścia. Zgadzamy się co do tego, że czynienie dobra jest bardzo potrzebne i jest dla nas bardzo ważne, ale prawda jest taka, że lubimy o tym mówić. Nie dlatego, że lubimy się chwalić, tylko z powodu presji społecznej.
Audio
  • Polacy lubią czynić dobro (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photographee.eu/Shutterstock.com

Okruchy dobroci serca, czyli uśmiech albo życzliwe słowo, są mniej spektakularne niż zbiorowe wielkie akcje charytatywne. Jednak socjolog dr Tomasz Sobierajski powiedział, że według Polaków dobro to bardzo drobne rzeczy, czyli uśmiech dobre słowo i dobry gest, coś co naprawdę niewiele nas kosztuje. Dla nas bardzo się liczy, że ktoś się do nas uśmiecha i powie jakiś komplement. To jest dla nas takie najważniejsze dobro.

- W badaniu zapytaliśmy ludzi jakiego dobra potrzebują i odpowiedzieli, że uśmiechu i dobrego słowa. Z drugiej strony ludzie często myślą, że jak mają zrobić coś dobrego, to musi to być przekazanie iluś tysięcy złotych na jakąś organizację. A przecież wystarczy uśmiechnąć się do sąsiadki, którą mijamy kilka razy dziennie na klatce schodowej - powiedział.  

W pomoc potrzebującym często angażują się znane osoby. Chociaż według badań polskie gwiazdy nie są aż tak skore do wspierania słabszych jak celebryci z innych państw. Jedną ze znanych osób wspierających chore dzieci jest Katarzyna Buttowt - modelka, z wykształcenia psycholog, wolontariuszka Fundacji Dr Clown. Jak mówi, fundacje bardzo cenią sobie zaangażowanie gwiazd. Badania pokazują, że ludzie częściej przekazują pieniądze na organizację, którą wspiera też na przykład ulubiona aktorka.   

- Tyle ile można dać drugiemu człowiekowi, to poświęcić mu swój czas. Chciałam pomagać dzieciom zupełnie anonimowo. Z początku nie wiedziałam, że w celu pomocy mogę po prostu sprzedać swoją twarz. W końcu ktoś się o tym dowiedział i ludzie pytali, dlaczego zamieniłam wybiegi na szpitalne korytarze. Okazało się, że ujawnienie się naprawdę pomaga - mówiła.  

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: dr Tomasz Sobierajski (socjolog z UW, autor tekstu „Polacy lubią robić dobre uczynki), Katarzyna Butowtt (modelka, z wykształcenia psycholog, wolontariuszka Fundacji Dr Clown) 

Data emisji: 14.03.2018

Godzina emisji: 9.20

abi/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jadwiga Barańska: tylko do najdroższego mężczyzny jedzie się tak, jak ja jechałam na plan

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 17:48
Brakuje w Polsce tak fantastycznych seriali, które byłyby robione metodą filmową. A właśnie taką metodą został zrobiony serial "Noce i dnie", który miał swoją premierę już 40 lat temu. Przy tej okazji rozmawialiśmy z aktorką Jadwiga Barańską, odtwórczynią roli Barbary Niechcic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Mongolii ogień to święta rzecz

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 14:11
Ogień jest czymś nieskazitelnym, czymś bardzo ważnym, jest ciepłem. Ci, którzy wybiorą się do Mongolii powinni przestrzegać zwyczajów z nim związanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

60. urodziny "Podwieczorku przy mikrofonie"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 15:02
Audycja z udziałem publiczności była nadawana z hotelu Bristol. W latach 1936-1939 zyskała ogromną popularność. Na stałe "Podwieczorek przy mikrofonie" zagościł na antenie dopiero w 1958 roku. 
rozwiń zwiń