Średnia krajowa i trymowana. Jak są liczone?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 14:50
Jak się określa średnią krajową i dlaczego większość z nas wcale tyle nie zarabia? W "Czterech porach roku" postanowiliśmy wyjaśnić kilka podstawowych pojęć ekonomicznych, z którymi stykamy się na co dzień.
Audio
  • Arkadiusz Ekiert wyjaśnia sposób liczenia średniej krajowej (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergey Nivens

Naszym przewodnikiem po świecie liczb i procentów był Arkadiusz Ekiert, szef Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia. Przyznał, że wbrew obiegowej opinii do średnich zarobków wcale nie są wliczane pensje wszystkich Polaków.

- Główny Urzad Stastystyczny nie bierze pod uwagę np. zarobków w małych firmach, zatrudniających poniżej 10 osób. To czyni sporą różnicę, bo 90 proc. PKB tworzą w Polsce małe i średnie firmy. Dlaczego nie bierze się ich pod uwagę, nie jestem w stanie odpowiedzieć, być może tak jest łatwiej - mówi Arkadiusz Ekiert. Wskazuje także, że średnia jest często podwyższana przez pojedyncze, bardzo wysokie zarobki np. prezesów dużych firm.

To dlatego rzeczywistą sytuację na rynku pracy lepiej odzwierciedla tzw. średnia trymowana. Z audycji dowiecie się, w jaki sposób jest wyliczana.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Arkadiusz Ekiert (szef Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia)

Data emisji: 15.03.2018

Godzina emisji: 11.18

mg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka kumulacja. Jak ugryźć 130 milionów?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 09:00
W piątek 13-go Polacy po raz pierwszy będą mieli szanse wygrać w grach liczbowych aż 130 milionów złotych. Taka jest kumulacja w dostępnej w naszym kraju od niedawna loterii Eurojackpot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedszkolna ekonomia. Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 14:00
- Ekonomii można uczyć już od najmłodszych lat, od przedszkola - mówi Beata Olszewska, współautorka audycji "Skarbonka" emitowanej w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O rachunkach za ogrzewanie trzeba myśleć latem

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 15:00
Gdy temperatury mocno spadają, wielu z nas martwi się o wysokie koszty ogrzewania. - Mówienie o oszczędzaniu, kiedy już są takie mrozy, jest trochę spóźnione. Trzeba myśleć o tym latem - mówi red. Małgorzata Świgoń z "Przyjaciółki".
rozwiń zwiń