Planetaria stały się pewnego rodzaju kinami

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 14:51
W "Czterech porach roku" odbyliśmy wycieczkę ze spoglądaniem w niebo. Taką wycieczkę można zaliczyć również w wygodnym fotelu siedząc twardo na ziemi. Takie możliwości dają planetaria. W audycji rozmawialiśmy z przedstawicielami trzech polskich planetariów: w Olsztynie, Łodzi i Chorzowie.
Audio
  • Z wycieczką w planetariach (Cztery pory roku/Jedynka)
Budynek EC1 w Łodzi, w którym mieści się planetarium
Budynek EC1 w Łodzi, w którym mieści się planetariumFoto: Shutterstock

Na okazję zmiany pór roku planetaria często przygotowują różne wydarzenia. - Nawet podczas wyświetlania jakichś innych programów staramy się pokazywać to, co akurat jest na niebie, żeby nasi widzowie mieli okazję zobaczyć gwiazdozbiory czy układy planet. W erze cyfrowej planetaria stały się pewnego rodzaju kinami. Wychodzimy też poza tematykę stricte astronomiczną - powiedział Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

Łódzkie planetarium jest najmłodszym i najnowocześniejszym w Polsce. Działa dopiero od 2016 roku. - Mamy przede wszystkim bezszwowy ekran, który umożliwia wyświetlanie obrazu, którego nic nie zakłóca i jednocześnie system projektorów generuje obraz bardzo wysokiej rozdzielczości. To nie są tylko przechwałki, bo ta technika umożliwia generowanie olbrzymiej liczby obiektów na niebie. Ta projekcja jest po prostu zjawiskowa - powiedział Michał Kędzierski z Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.     

Historia planetariów polskich zaczęła się w Chorzowie. Tamtejsze planetarium jest jednocześnie największe w Polsce. - Jeżeli spojrzeć od góry na budynek naszego planetarium dostrzec można bardzo charakterystyczny kształt planety Saturn. To była inspiracja dla architekta. Średnica kopuły to 23 metry. W naszej sali mieści się prawie 400 osób. Warto też wspomnieć, że mamy najstarszy w Polsce projektor planetaryjny - powiedział Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Jacek Szubiakowski (dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego), Michał Kędzierski (Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi), Jarosław Juszkiewicz (Planetarium Śląskie w Chorzowie) 

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 9.21

abi/ag


Czytaj także

Wspomnienie o Stephenie Hawkingu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 19:30
W Cambridge zmarł brytyjski naukowiec Stephen Hawking. Miał 76 lat. Hawking był astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem teoretykiem. Od młodości cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Fikus - pani inżynier od życia

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 12:39
O życiu naszego gościa można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest nudne. W audycji "Twarzą w twarz" rozmawialiśmy z prof. Magdaleną Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, popularyzatorką nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaskra - podstępna choroba, która nie boli

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:30
Aż trudno uwierzyć, że co szósty Polak NIGDY nie badał wzroku! A z badań wykonanych w styczniu 2018 r przez PBS wynika, że wyraźnego pogorszenia wzroku doświadcza prawie każdy Polak po 40. roku życia.
rozwiń zwiń