Czym mogą nas zachwycić kraje byłego bloku socjalistycznego?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 12:16
Czy kraje Azji Środkowej mają potencjał turystyczny czy ślady postsowieckie tam jednak przeważają i skutecznie zniechęcają do podróży?
Audio
  • Czym mogą nas zachwycić kraje byłego bloku socjalistycznego? (Cztery pory roku/Jedynka)
Issyk-kul
Issyk-kulFoto: Openfinal/shutterstock.com

Gość audycji "Cztery pory roku" Kinga Lityńska przemierzyła Rosję od Sankt Petersburga aż po Kamczatkę na Dalekim Wschodzie, a następnie odwiedziła kraje byłego Związku Radzieckiego. Swoją podróż opisała w książce "Rosja poza Rosją".

xx 

Jak podkreśliła w radiowej Jedynce, "mimo ogromnej spuścizny rosyjskiej, jaką można odnaleźć na terenach państw byłego bloku socjalistycznego, mimo rosyjskiej kuchni, mimo powszechności języka rosyjskiego, mimo pomników Lenina, ich odrębność kulturowa wciąż istnieje".

- Uważam, że wprowadzenie nowego ładu nigdy nie będzie się łączyło bezpośrednio z przemianą ludzkiej mentalności. Dlatego właśnie, dla tych odrębności, dla przygody, warto przetrzeć granicę, pojechać, przekonać się na własne oczy - stwierdziła podróżniczka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Lityńska opowiedziała o tym, jak są traktowani turyści w Kazachstanie, o niezwykłym jeziorze Issyk-kul w Kirgistanie, o niedźwiedziach na Kamczatce i o tym, jak smaczne są... wnętrzności owcy, których można spróbować w Tuwie.

***

Tytuł audycji: "Poza utartym szlakiem" w ramach pasma Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Kinga Lityńska (nauczycielka, podróżniczka, laureatka Bursztynowego Motyla w XXII edycji Konkursu im. Arkadego Fiedlera, autorka książek "Rosja poza Rosją" i "Chiny - nie do wiary!")

Data emisji: 22.03.2018

Godzina emisji: 9.24

kk/mg

Czytaj także

Przemyśl - miasto z fajek i dzwonów słynące

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 13:29
Tym razem w audycji "Jedyne takie miejsce" zabraliśmy Państwa do położonego nad Sanem miasta w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlakiem Architektury Drewnianej. Kierunek: Podkarpacie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 14:29
Jak w każdy piątek turystycznie… Tym razem mówiliśmy o podkarpackim realnym i wirtualnym szlaku obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czyli unikatowych kościołach i cerkwiach m.in. w Chotyńcu, Radrużu i Smolniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska stolica ceramiki - Bolesławiec

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 13:20
Tym razem w audycji "Jedyne takie miejsce" zabraliśmy Państwa do miasta na Dolnym Śląsku. Najstarsze ślady pobytu człowieka w rejonie Bolesławca pochodzą z młodszej fazy późnego paleolitu, tj. ok. 10 000 lat p.n.e. 
rozwiń zwiń