X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Podstępną sepsę łatwo pomylić z grypą

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 11:44
W początkowym stadium sepsa przypomina banalną infekcję i można ją pomylić z grypą. Jedyna różnica polega na tym, że grypa rozwija się stosunkowo wolno, a sepsa błyskawicznie. Wtedy o losie chorego decydują wręcz minuty.
Audio
  • Sepsa to groźne i podstępne schorzenie, które rozwija się piorunująco (Cztery pory roku/Jedynka
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Sepsa to specyficzna reakcja organizmu człowieka na zakażenie. Nie jest to choroba, jakby się wydawało, ale dysfunkcja organizmu, w przebiegu której dochodzi do niewydolności ważnych życiowo narządów, takich jak serce, płuca, nerki, czy wątroba.

Sepsę może wywołać każdy drobnoustrój - wirus, bakteria czy grzyb. Także taki, który żyje z człowiekiem na co dzień, choćby na skórze czy w przewodzie pokarmowym. W normalnych okolicznościach organizm, czasem wspomagany medykamentami, powinien zwalczyć stan zapalny spowodowany zakażeniem. Problem robi się wtedy, kiedy drobnoustrój znajdzie się nie tam, gdzie powinien lub organizm go nie zwalczy. Wówczas szybko dochodzi do rozwoju choroby i stanu zapalnego ważnych organów. W ciągu kilku godzin dochodzi do śmiertelnego zagrożenia. Trzeba wtedy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

Kto jest najbardziej podatny na sepsę? Czy można się nią zarazić? Czy szczepienia mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia sepsy? Czy są badania, które wykrywają to schorzenie?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Agata Gerwel (lekarz)

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 9.20

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pół miliona Polaków nie wie, że choruje na jaskrę. Warto się zbadać

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 13:28
- Jaskra jest chorobą całego życia. Nie jesteśmy w stanie jej wyleczyć, ale możemy ją powstrzymać - powiedział profesor Jerzy Szaflik, dyrektor w Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser". Profesor Szaflik gościł dziś w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy spożywają za dużo soli

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 14:18
W Światowym Tygodniu Walki z Nadmiernym Spożyciem Soli (World Salt Awareness Week) mówimy o naukowych dowodach dotyczących szerokiego i bardzo szkodliwego wpływ nadmiernego spożycia soli na zdrowie człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie sygnały wysyła przeciążony kręgosłup?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 14:07
- Najważniejszym początkowym objawem wszystkich chorób kręgosłupa jest ból. Mogą mu towarzyszyć np. zaburzenia czucia, deficyty siły mięśniowej, zaburzenia zwieraczowe - wskazał w radiowej Jedynce ortopeda prof. Robert Gasik.
rozwiń zwiń