Zamiast wyrzucać - oddaj do naprawy!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 16:59
Coraz częściej kiedy zepsuje nam się sprzęt domowy lub zniszczy ubranie, ze względu na brak czasu i umiejętności, wyrzucamy uszkodzony przedmiot i kupujemy nowy zamiast oddać go do naprawy.
Audio
  • Zamiast wyrzucać - oddaj do naprawy! (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: guruXOX/shutterstock.ocm

W sobotę (24 marca) na warszawskiej Ochocie otworzyła się Kawiarenka Naprawcza. Za darmo można było naprawić uszkodzone rzeczy (rowery, komputery, elektronikę, agd/rtv, ubrania, biżuterię) i poradzić się ekspertów.

Jak podkreślają twórcy inicjatywy, celem funkcjonowania Kawiarenki Naprawczej jest integracja społeczności lokalnej, przy równoczesnym zwiększaniu świadomości ekologicznej mieszkańców, z pomocą stosowania zasad Circular Economy (gospodarki o obiegu zamkniętym), czyli przedłużania "życia" przedmiotów.

- Chodzi o to, by uszkodzone sprzęty naprawiać, by nie lądowały one od razu na wysypiskach. By przedłużać ich życie. Zachowywać się w sposób bardziej ekologiczny - wyjaśniła w radiowej Jedynce Sylwia Sikorska z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 10.22

kk/abi

Czytaj także

Kompot z obierków i tort z wątróbki, czyli sposoby na niemarnowanie jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 12:39
Tort z wątróbki wydaje się czymś, co nie przejdzie nikomu przez gardło. Jednak okazuje się, że w smaku jest fenomenalny! Co więcej, zaletą takiego pomysłu jest również to, że w domu marnuje się mniej żywności. Przykłady innych dań, które można przyrządzić z resztek jedzenia podsuwała Sylwia Majcher, autorka książki "Gotuję, nie marnuję".
rozwiń zwiń