Stulecie Polskiego Zakładu Higieny

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 11:47
W tym roku mija 100 lat od powołania najstarszego instytutu medycznego w Polsce - Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.
Audio
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny Foto: PAP/Marcin Kaliński

W poprzednich tygodniach w "Czterech porach roku" słuchaliśmy opowieści o najważniejszych badaczach i odkryciach, przypominaliśmy też historie słynnych epidemii z XX wieku. A teraz przyglądamy się obecnym pracom instytutu.

Czym zakład zajmuje się dziś? - Bardzo trudno to opowiedzieć w kilku słowach. Zajmujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem zdrowotnym Polaków oraz analizą i monitorowaniem sytuacji zdrowotnej. Wszystko po to, żeby ułatwić podejmowanie decyzji dotyczących zdrowia Polaków przez ministra zdrowia, przez głównego inspektora sanitarnego i inne ministerstwa, które przez swoje działania i decyzje mogą wspierać system ochrony zdrowia. Szczepionki są najważniejszym narzędziem do kontroli chorób zakaźnych. Pozwoliły na wyeliminowanie wielu chorób, a teraz chronią dzieci przed zachorowaniem na potencjalnie niebezpieczne choroby – powiedział Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

Czym zajmują się poszczególne zakłady PZH? Na jakim sprzęcie pracują? Jakie środki bezpieczeństwa obowiązują? Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Agnieszki Ciecierskiej.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Materiał przygotowała: Agnieszka Ciecierska

Goście: Grzegorz Juszczyk (dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH), Rafał Gierczyński (kierownik Zakładu Bakteriologii, zastępca dyrektora ds. bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego), Katarzyna Woźnica, Małgorzata Główka (pracownice Zakładu Badania Surowic i Szczepionek)

Data emisji: 6.04.2018

Godzina: 10.20 

abi/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie tajemnice skrywa budynek Polskiego Radia?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 08:00
13 lutego to Światowy Dzień Radia. Z tej okazji słuchacze Jedynki mogli w "Podwójnym espresso" odbyć dźwiękową wycieczkę po siedzibie Polskiego Radia w Warszawie, poznać legendy, tajemnice i historie związane z tym miejscem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacer szlakiem praskich kapliczek

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 14:29
Kilka dni temu warszawska Praga obchodziła swoje 370. urodziny. Jest to rocznica nadania Pradze praw miejskich przez króla Władysława IV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary rozdane. W tym roku bez skandali

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 12:22
"Kształt wody" najlepszym filmem ubiegłego roku, polsko-brytyjski animowany obraz "Twój Vincent" - bez statuetki. Tak zdecydowali członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej. W Hollywood odbyła się 90. ceremonia wręczenia Oscarów. 
rozwiń zwiń